atak

Okazuje się, że wejście Finlandii i Szwecji do NATO nie jest wcale takie pewne. Wszystko z powodu postawy jednego z członków Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz obowiązujących procedur. 

NATO jednak bez Finów i Szwedów?

Wydawało się, że nikt nie przeszkodzi akcesji dwóch skandynawskich krajów do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Tymczasem najnowsze słowa prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana wywołują spore wątpliwości. Turecki przywódca stwierdził, że jego kraj, będący członkiem NATO, nie ocenia pozytywnie planów przystąpienia Szwecji i Finlandii do struktur Sojuszu. „Uważnie śledzimy wydarzenia dotyczące Szwecji i Finlandii, ale nie mamy pozytywnej opinii” – przyznał Erdogan.

Zdaniem tureckiej głowy państwa, oba państwa są „domem dla wielu organizacji terrorystycznych”. Prezydent uważa, że z tego powodu zwolennicy bojowników kurdyjskich walczących o autonomię na południowym wschodzie Turcji „swobodnie wędrują po Europie”.

Dlaczego głos Turcji jest tak ważny w kontekście wejścia Finlandii i Szwecji do NATO? Otóż każde poszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego wymaga jednomyślnej zgody wszystkich jego członków. Dodajmy, iż kraj półksiężyca jest członkiem NATO od 1952 r.

Jeszcze wczoraj wydawało się, że nie będzie żadnych problemów z akcesją Finów i Szwedów. „Prognozy są bardzo dobre. Sekretarz generalny NATO, który wie co w trawie piszczy, mówi o tym otwarcie i bardzo optymistycznie. Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych sygnałów ze strony żadnej stolicy państwa natowskiego – a to one o tym decydują – że byłyby jakiekolwiek kłopoty z przyjęciem Szwecji i Finlandii. Poza tym jest wojna. To oznacza, że jesteśmy w sytuacji ekstraordynaryjnej i pewne procesy mogą zostać znacząco przyspieszone” – mówił w czwartek jeden z dyplomatów.

Warto zwrócić uwagę, że rozszerzeniu NATO od samego początku jest przeciwna Rosja. Władimir Putin za pośrednictwem swoich urzędników ostrzegł Finlandię, a także członków Sojuszu przed powiększaniem jego struktur.

Z kolei prezydent i premier Finlandii oświadczyli, że ich kraj powinien złożyć wniosek o wstąpienie do NATO bez zbędnej zwłoki. Wg nich jest to ważne dla bezpieczeństwa całego państwa.

źródło: Business Insider

Zobacz również: