atak

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty za pośrednictwem wiadomości SMS. Ostrzeżenia otrzymało kilka milionów Polaków. Warto zapoznać się z ich treścią.

Gwałtowne burze i silny wiatr w trzech województwach

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed czwartkowym, dynamicznym frontem atmosferycznym. Będzie on wiązał się z burzami, które mogą przybrać gwałtowny przebieg. Spodziewany jest też silny i porywisty wiatr, mogący wyrządzać duże szkody w mieniu oraz być zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzkiego. Rozesłany właśne alert RCB dotyczy wielu regionów w kraju.

„W ciągu dnia front będzie przemieszczał się na wschód oraz południe i to tam prognozujemy więcej chmur, przelotne opady deszczu i burze. Mogą nieść dość niebezpieczne zjawiska, przede wszystkim silny wiatr, w porywach do 75-95 km na godz. Burzom będą także towarzyszyć krótkotrwałe, ale intensywne opady deszczu do 20 mm, a nawet grad.” – czytamy w portalu Onet.pl, który cytuje informacje Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Poniżej zamieszczamy komunikat RCB oraz wyszczególniamy regiony, których dotyczy rzeczone ostrzeżenie meteorologiczne. Łącznie chodzi o wiele powiatów na terenie trzech województw.

Alert RCB obowiązuje:

  • na terenie województwa lubelskiego – powiaty: bialski, Biała Podlaska, biłgorajski, Chełm, chełmski, hrubieszowski, krasnostawski, łęczyński, parczewski, świdnicki, tomaszowski, włodawski, zamojski i Zamość.
  • na terenie województwa małopolskiego – powiaty: gorlicki, nowosądecki, nowotarski, tatrzański, Nowy Sącz
  • na terenie województwa podkarpackiego – powiaty: bieszczadzki, brzozowski, jarosławski, jasielski, krośnieński, leżajski, lubaczowski, łańcucki, przemyski, przeworski, rzeszowski, sanocki, strzyżowski, leski, Krosno, Przemyśl, Rzeszów.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa prosi o ostrożność. Jeżeli nie musisz nie wychodź z domu, kiedy zobaczysz pogarszające się warunki pogodowe. W razie potrzeby znajdź bezpieczne schronienie. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. RCB ostrzega także o możliwych przerwach w dostawie energii elektrycznej, spowodowanych uszkodzeniami linii energetycznych wskutek silnych porywów wiatru.

źródło: Onet.pl, media, RCB

Zobacz również: