samolot

Rosja właśnie zagroziła kolejnemu krajowi podjęciem kroków militarnych. Groźba padła z ust zarowno rzecznika Kremla – Dmitrija Pieskowa, jak i rosyjskiego MSZ. Co spowodowało taką reakcję Federacji Rosyjskiej? Z jakiego powodu Władimir Putin rozważa działania wojskowe?

Władimira Putina rozwścieczyły najnowsze wieści dotyczące NATO

Niewątpliwie decyzja Finlandii o gotowości starania się o członkostwo w NATO zdenerwowała Kreml. Wiadomości dotyczące planów rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego wywołały niepokój w Rosji. Wyrazem tego są wypowiedzi najbliższych współpracowników Władimira Putina. „To radykalna zmiana w polityce zagranicznej tego kraju”, „Rosja będzie zmuszona do podjęcia kroków odwetowych, zarówno o charakterze wojskowo-technicznym, jak i innym, w celu powstrzymania pojawiających się zagrożeń dla jej bezpieczeństwa narodowego” – ostrzegł resort spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej. Z kolei Dmitrij Pieskow zasugerował, że dołączenie Finlandii do NATO oznacza bezpośrednie zagrożenie dla jego kraju.

Sytuacja wydaje się na tyle poważna, że Wielka Brytania oficjalnie zobowiązała się zagwarantować bezpieczeństwo Finlandii, która chce dołączyć do NATO. Z tego powodu wizytę w Helsinkach złożył brytyjski premier Boris Johnson. Oba państwa podpisały stosowną deklarację. Dokument ten oznacza, iż kraje będą sobie nawzajem pomagać, jeśli któraś ze stron o to poprosi.

Niewątpliwie takim gwarantem bezpieczeństwa dla Finów jest również samo wstąpienie w szeregi Sojuszu Północnoatlantyckiego. „Członkostwo w NATO wzmocniłoby bezpieczeństwo Finlandii. Jako członek NATO Finlandia wzmocniłaby cały sojusz obronny” – oświadczyli prezydent Sauli Niinistö oraz premier Sanny Marin.

Władze w Helsinkach skomentowały reakcje Kremla

O tym, iż fiński przywódca jest świadomy niezadowolenia Władimira Putina, świadczą słowa, jakie wypowiedział na jednej z konferencji prasowych. „Musicie pamiętać, że nie jest to pierwszy raz, kiedy dyskutujemy o NATO, ani pierwszy raz, kiedy dyskutujemy o NATO w odniesieniu do Rosji. Wyrazili się bardzo jasno, że jeśli Finlandia przystąpi do NATO, wezmą odwet” – podkreślił Niinistö.

„Do tej pory nawet Rosja mówiła, że jeśli Finlandia i Szwecja nie będą militarnie zjednoczone, zapewni to stabilność na Morzu Bałtyckim. Jednak pod koniec ubiegłego roku oświadczyli, że Helsinki i Sztokholm nie mogą wstąpić do NATO. Finlandia i Szwecja były neutralne z własnej woli, ale stwierdzenie, że jej nie mają, to ogromna zmiana. Skoro padło już pytanie, jak Rosja to widzi, jeśli Finlandia wstąpi do NATO, odpowiadam, że ty to spowodowałeś. Spójrz w lustro” – dodał fiński prezydent.

źródło: goniec.pl, wp.pl

Zobacz również: