Władimir Putin Rosja

Wydaje się, że nic nie układa się po myśli Władimira Putina. „Specjalna operacja” w Ukrainie, która miała zakończyć się w kilka dni, trwa już od niemal 80 dni. Teraz dziennikarze donoszą o jeszcze jednym aspekcie, którego nie przewidział przywódca Rosji podejmując decyzję o ataku na swojego sąsiada.

Polityka Putina wywołała niespodziewane skutki

Niebawem Finlandia może stać się członkiem Paktu Północnoatlantyckiego. Aktualnie fińska Komisja Spraw Zagranicznych opracowuje odpowiedź na rządowy raport o bezpieczeństwie. Później odbędzie się nadzwyczajna debata na ten temat, a następnie głosowania w fińskim parlamencie. To niemalże pewne, że Finowie wejdą do NATO. „To dla Putina najgorszy skutek wojny w Ukrainie, którą wywołał” – stwierdzili dziennikarze.

Dodajmy, iż Finlandia spełnia większość kryteriów. Z tego powodu prawdopodobnie wszyscy członkowie NATO będą głosować za przyjęciem Finów do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Warto wspomnieć, że zanim Władimir Putin zaatakował Ukrainę, stanowczo twierdził, że NATO zbyt mocno zbliżyło się do Rosji i powinno zostać odsunięte z powrotem do granic z lat 90. Mało tego, rosyjski przywódca zażądał, aby do paktu nie wstępował już żaden kraj sąsiedni oraz żadne państwo należące niegdyś do Związku Radzieckiego.

Biorąc pod uwagę powyższe, Putin musi być wściekły z powodu niemalże pewnego wstąpienia Finlandii do NATO. Chociaż w Finlandii nie mieszka zbyt wiele osób, to kraj ten jest poważną potęgą militarną. Fińska armia korzysta ze sprzętu zakupionego w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, jest on kompatybilny z natowskim wyposażeniem. Poza tym, Finowie wiele razy uczestniczyli we wspólnych ćwiczeniach.

Warto podkreślić, iż część osób niepokoi się tym, jak Rosja zareaguje na wyrażenie przez Finlandię chęci przystąpienia do NATO. Martti Kari, były zastępca szefa fińskiego wywiadu obronnego, podał, że Federacja Rosyjska już ruszyła z kampanią dezinformacyjną.
„Głównym tematem jest to, że Finlandia jest krajem nazistowskim, ponieważ walczyliśmy przeciwko Związkowi Radzieckiemu w drugiej wojnie światowej razem z nazistowskimi Niemcami” – wyjaśnił Kari. Polityk obawia się, że Władimir Putin może chcieć naruszyć przestrzeń powietrzną i morską jego kraju, a także zintensyfikować swoje operacje wywiadowcze.

źródło: wp.pl

Zobacz również: