Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Polscy seniorzy mają powody do zadowolenia. Dokładnie rzecz biorąc chodzi o ostatnie decyzje rządzących. Co konkretnie zyskają emeryci? Poznajcie szczegóły.

Zmiany dotkną wysokości uposażeń z ZUS. Emeryci mogą zacierać ręce

Polscy posłowie uchwalili w dniu dzisiejszym reformę podatkową. Nowe przepisy obniżyły PIT z 17 do 12%. Dodajmy, iż ma to bezpośredni wpływ na wysokość wypłacanych przez ZUS emerytur i rent.

Warto podkreślić, iż na nowych rozwiązaniach podatkowych nie straci żaden emeryt. Natomiast część seniorów może sporo zyskać. Kto zatem może liczyć na większą emeryturę?

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 1 lipca w życie wejdą regulacje, na których skorzystają m.in. emeryci. Podkreślmy, iż chodzi jedynie o seniorów, którzy otrzymują co miesiąc więcej niż 2,5 tys. zł emerytury.

Z symulacji przeprowadzonych przez dziennikarzy jednego z dzienników wynika, że emeryci mający od 2,6 zł do 5 tys. zł uposażenia mogą zyskać nawet 150 zł miesięcznie więcej niż np. w marcu.

Z kolei emeryci, którzy otrzymują do 2,5 tys. zł emerytury, od lipca będą dostawać dokładnie tyle samo co teraz. Wszystko dlatego, że już w tej chwili tacy seniorzy są zwolnieni z podatku dochodowego. Zatem obniżenie PIT do 12% nie będzie ich w ogóle dotyczyć.

Prawdopodobnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacać świadczenia w nowych kwotach automatycznie. Emeryci nie muszą więc nic robić, tylko cierpliwie czekać na wejście w życie nowych regualcji podatkowych.

Jeśli chodzi o drugą dobrą wiadomość, to wiadomo już kiedy na kontach emerytów pojawi się 14. emerytura. Otóż w tym roku będzie wypłacana wraz z sierpniową emeryturą. Dodajmy, że do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów włączono projekt ustawy regulującej wypłatę „czternastki” w 2022 r. Właśnie ten dokument sankcjonuje wprowadzenie wspomnianego, dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego.

„W projekcie wyjaśniono, że osoby uprawnione do dodatkowego świadczenia otrzymają je w kwocie najniższej emerytury, jeśli pobierana przez nich emerytura lub renta nie przekracza 2,9 tys. zł. W przypadku otrzymywania wyższych kwot wysokość „czternastki” zostanie pomniejszona o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł.” – wyjaśniają eksperci na łamach popularnego dziennika.

źródło: fakt.pl, gazeta.pl

Zobacz również: