atak

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oficjalnie potwierdził coś, o czym mówiło się od marca tego roku. W trakcie działań wojennych w Ukrainie Rosja użyła groźnej broni. Co gorsza, zrobiła to co najmniej 10 razy. 

Pentagon potwierdził część informacji. Niektóre okazały się nieprawdziwe

USA, a konkretnie amerykański Departament Obrony, oficjalnie potwierdził informacje dotyczące zastosowania przez Rosję groźnej broni. Mowa o broni broni hipersonicznej. Pociski tego typu poruszają się z prędkością kilka razy większą niż prędkość dźwięku. Dodatkowo są w stanie manewrować w trakcie lotu. Z tego powodu, są niezwykle groźne i trudne do wykrycia przez systemy obrony przeciwlotniczej.

Co ciekawe, bronią hipersoniczną dysponują nie tylko Rosjanie. Pracują nad nią zarówno Amerykanie, jak i Chińczycy. Jednak nie ma wątpliwości, że to właśnie kraj Władimira Putina jest aktualnie potęgą hipersoniczną.

Warto zaznaczyć, że wg ekspertów, pociski hipersoniczne mogą namieszać w światowym rozkładzie sił militarnych. Dlaczego? Otóż w tej chwili nie ma systemów obrony przeciwrakietowej, które byłyby w stanie się przed nimi obronić.

O wykorzystaniu przez Rosję broni hipersonicznej mówiło się już od marca. Teraz wiemy, że rosyjska armia na pewno jej użyła. Przedstawiciel Pentagonu podkreślił, iż od rozpoczęcia wojny Rosjanie wystrzelili „prawdopodobnie między dziesięć a dwanaście” tego typu pocisków.

Jednocześnie USA odniosło się do pogłosek, jakoby Rosja użyła broni hipersonicznej w trakcie poniedziałkowego ataku na Odessę. Zdaniem Pentagonu w tym przypadku agresor wykorzystał „odpalaną z samolotów wersję rakiety balistycznej krótkiego zasięgu Iskander”. „Oczywiście widzieliśmy, jak używali broni hipersonicznej w przeszłości i uderzali nią w budynki, ale nic nie wskazuje na to, by ten rodzaj uzbrojenia został użyty w Odessie” – przynał amerykański Departament Obrony.

Dodajmy, iż wcześniej Ukraińskie Dowództwo Operacyjne Południe podało, że Rosja wystrzeliła trzy rakiety hipersoniczne Kindżał na cele w Odessie. Na skutek ataku obrażenia odniosły dwie osoby. Z kolei obiekty infrastruktury turystycznej zostały zniszczone.

źródło: goniec.pl, chip.pl

Zobacz również: