Ławrow

Rosyjska dyplomacja na czele z Siergiejem Ławrowem przedstawiła Polsce stanowcze żądania. Dodajmy, iż MSZ Rosji oczekuje, iż strona polska zrealizuje je jeszcze tego samego dnia tj. 9 maja.  

Resort kierowany przez Ławrowa wystosował protest

Przypomnijmy, iż w dniu dzisiejszym tj. 9 maja doszło do incydentu z udziałem rosyjskiego dyplomaty. Otóż w trakcie uroczystości na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Warszawie, ambasador Federacji Rosyjskiej został oblany czerwoną farbą.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo zareagowało na to zdarzenie. „Do władz polskich skierowano ostry protest w związku z tolerowaniem bandytów o poglądach neonazistowskich” – brzmi komunikat resortu kierowanego przez Siergieja Ławrowa.

Dodajmy, iż MSZ Rosji jasno sformułowało swoje żądania względem Polski. Przedstawiciele ministerstwa Siergieja Ławrowa chcą, aby w związku z incydentem z udziałem rosyjskiego ambasadora w Polsce, powtórzyć całą uroczystość. Mało tego, Warszawa otrzymała konkretny termin na ich zrealizowanie. Rosjanie chcą, aby stało się to jeszcze tego samego dnia, czyli 9 maja.

„Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zażądało od Warszawy natychmiastowego zorganizowania ceremonii składania wieńców, zapewniając jej całkowite bezpieczeństwo od jakichkolwiek prowokacji. Wzywamy stronę polską do podjęcia odpowiednich działań już dziś” – zażądała strona rosyjska.

Do incydentu na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Warszawie odniósł się polski minister spraw zagranicznych. „Wydarzenie, które miało miejsce dzisiaj podczas składania wieńców przez Ambasadora Federacji Rosyjskiej na Cmentarzu Poległych Żołnierzy Sowieckich było godnym ubolewania incydentem, który nie powinien mieć miejsca. Dyplomaci cieszą się szczególną ochroną, bez względu na politykę, którą prowadzą ich rządy” – powiedział Zbigniew Rau.

Wartko zaznaczyć, iż polskie władze odradzały Rosjanom oganizację uroczystości. Mariusz Kamiński przyznał, iż prowadzono stosowne rozmowy na temat świętowania Dnia Zwycięstwa w obecnej sytuacji. „Emocje ukraińskich kobiet, biorących udział w manifestacji, których mężowie dzielnie walczą w obronie ojczyzny, są zrozumiałe” – zaznaczył szef MSWiA.

Jak na razie strona polska nie ustosunkowała się do żądań wystosowanych przez resort kierowany przez Ławrowa. Nie wiadomo także, czy uroczystości na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich zostaną powtórzone.

źródło: goniec.pl

Zobacz również: