Władimir Putin Rosja
Wikimedia

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przekazała szokującą wiadomość. Rosja zamierzała wcielić w życie przerażający plan. Gdyby nie działania Ukraińców, mogły zginąć nawet setki cywilów.

Rosja zaplanowała prowokację

Ukraiński wywiad poinformował, iż Rosja miała planować zestrzelenie samolotu pasażerskiego nad terytorium Rosji lub Białorusi.„Rosjanie planowali zestrzelić samolot pasażerski i oskarżyć o to Ukrainę” – doniosły ukraińskie służby.

Dodajmy, iż zdaniem wywiadu, Kreml zamierzał winą obarczyć Ukrainię. Na szczęście prowokacja nie doszła do skutku. „Przeprowadzono wieloetapową operację specjalną, podczas której zneutralizowano głęboko zakonspirowaną grupę dywersyjno-zwiadowczą wroga” – podał ukraiński wywiad.

Niewątpliwie to niezwykle szokujące, że Rosja bez wahania była gotowa poświęcić życie setek niewinnych osób. Ukraińcy przyznali, że agenci Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji opracowywali nic innego jak atak terrorystyczny.

Ukraiński wywiad przedstawił szczegóły operacji zaplanowanej przez Rosję. „Okupanci zamierzali bezpodstawnie oskarżyć Ukrainę i naszych partnerów o atak na samolot. Aby dokonać prowokacji, napastnicy chcieli strzelać do cywilnego samolotu z przenośnej wyrzutni (…) Stinger” – przekazał w mediach społecznościowych rzecznik SBU Artem Dechtiarenko.

Co ciekawe, Rosjanie zdobyli Stingera w wyniku działań grupy zwiadowczej dowodzonej przez Aleksandra Tiutieriewa, współpracownika Głównego Zarządu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Warto odnotować, iż Rosja jest odpowiedzialna za inną wielką katastrofę lotniczą. W 2014 roku nad Ukrainą zestrzelono samolot linii lotniczych Malaysia Airlines Boeing 777, lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur.

Śmierć poniosło wtedy 298 osób, w tym 193 Holendrów i 38 Australijczyków. Międzynarodowe śledztwo udowodniło, że wspierani przez Rosję separatyści z Donbasu zestrzelili samolot pasażerski przy użyciu pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk.

W marcu 2022 roku Australia i Holandia w ramach Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO), będącej agendą ONZ, rozpoczęły wspólne działania prawne poprzez skierowanie pozwu przeciw Rosji.

Dodajmy, iż tuż po katastrofie samolotu linii lotniczych Malaysia Airlines, Rosja obwiniała Ukraińców o spowodowanie wypadku. Natomiast Ukraina od początku stała na stanowisku, że do tragicznego zdarzenia doprowadzili prorosyjscy separatyści. Jak widać, osiem lat później Kreml próbował zastosować podobną taktykę. Na szczęście nie udało się jej zrealizować.

źródło: goniec.pl

Zobacz również: