Donald Tusk

Szokujące nagranie z Donaldem Tuskiem w roli głównej wywołało w internecie spore kontrowersje. Były premier wypowiedział się niezbyt pochlebnie na temat Kościoła. Padły gorzkie słowa.

Tusk skrytykował dwóch polskich duchownych

Wydaje się, że Donald Tusk nigdy nie przepadał ani za arcybiskupem krakowskim Markiem Jędraszewskim, ani za Tadeuszem Rydzykiem. Świadczy o tym opublikowane przez Radio Maryja nagranie. Lider Platformy Obywatelskiej w mocnych słowach skrytykował obu duchownych. Mało tego, były premier w niepochlebnych słowach wypowiedział się na temat Kościoła Katolickiego.

Warto zaznaczyć, iż Donald Tusk zostały nagrany podczas spotkania z mieszkańcami Krosna w województwie podkarpackim. Były premier stwierdził, iż Kościół to niezwykle zdeprawowana instytucja. „Kościół, który się sam zdeprawował – dla pieniędzy i władzy – się kończy. To jest dobrze dla wiary, bo uważam, że wiara przetrwa dla tych, którzy chcą wierzyć. Pan Bóg – dla wierzących On jest, dla niewierzących Go nie ma, ale jeśli jest, też da sobie radę bez arcybiskupa Jędraszewskiego z całą pewnością, już nie mówiąc o dyrektorze Rydzyku” – powiedział przedstawiciel opozycji.

Tusk zauważył, że Kościół Katolicki musi się „wyleczyć”. Polityk zaznaczył, że będzie to jedno z najtrudniejszych zadań tuż po wygraniu wyborów. „Kościół sam musi się wyleczyć. Czy da radę? Nie wiem. Trzeba wyleczyć państwo od chorobliwej zależności od takich ludzi jak ksiądz Rydzyk, bo to państwo jest winne temu, że daje Rydzykowi. Rydzyków jest legion. Jak będzie minister, premier i większość parlamentarna dawała złote, ale skromne prezenty, to jak nie Rydzyk, to ktoś inny wyciągnie po to rękę” – mówił lider PO.

Co ciekawe, były przewodniczący Rady Europejskiej przypomniał, że sam często był „obiektem niechęci i politycznych ataków ze strony hierarchów kościelnych”. „Arcybiskup Marek Jędraszewski, mam wrażenie, rozumie swoją posługę, jako przede wszystkim nieustanną konfrontację ze mną czy z opozycją” – dodał Tusk.

Według polityka, w czasach PRL Kościół katolicki funkcjonował na zupełnie innych zasadach. „Wtedy w Kościele można było znaleźć schronienie, jak się było niepokornym wobec władzy. Księża byli gotowi ryzykować też swój los, byleby pomóc tym, którzy chcieli dochodzić prawdy albo postawić się złej władzy. Wszystko stanęło na głowie” – ocenił.

Wypowiedź lidera Platformy Obywatelskiej wywołała falę komentarzy. „Donald Tusk po raz kolejny zaatakował Kościół Katolicki. Polityk nie szczędził słów krytyki także w stronę założyciela i Dyrektora Radia Maryja, o. dr. Tadeusza Rydzyka” – ocenili dziennikarze TV TRWAM.

źródło: goniec.pl

Zobacz również: