Katastrofa Smoleńska

Jeden z europejskich polityków stwierdził publicznie, iż Władimir Putin przyczynił się do śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tak mocne słowa padły na antenie telewizyjnej. Oto szczegóły. 

Zdaniem fińskiego parlamentarzysty katastrofa smoleńska nie była przypadkiem

Gościem jednego z programów publicystycznych w TVP Info był fiński parlamentarzysta Mikko Kärnä. Polityk na antenie telewizyjnej wypowiedział mocne słowa dotyczące katastrofy smoleńskiej. „Widzimy, do czego zdolna jest Rosja, która morduje własnych obywateli. Nie mam podstaw, by myśleć, że Rosja nie miała z tym nic wspólnego. Tę sprawę należy dokładnie wyjaśnić” – stwierdził Kärnä.

Zdaniem Fina, Władimir Putin powinien stanąć przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze. Rosyjski przywódca miałby być, wg fińskiego polityka, osądzony za śmierć 96 osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

Warto dodać, iż to nie pierwsza sytuacja, w której Mikko Kärnä wypowiedział tak mocne słowa. Kilka dni po 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej polityk opublikował wymowny komentarz w mediach społecznościowych. „Myślę, że Zachód w głębi serca wiedział, że Putin i Rosja byli odpowiedzialni za śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego i 95 innych w 2010 r. Katastrofa nie była przypadkiem. Był to akt terroryzmu państwowego. Ale tylko nieliczni odważyli się powiedzieć to głośno” – napisał wówczas na Twitterze. Post ten odniósł się w ten sposób do raportu, który przedstawiła podkomisja Antoniego Macierewicza.

Co ciekawe, dziennikarz TVP Info zapytał Kärnä o wspomniany wpis. Fiński parlamentarzysta zaznaczył, że katastrofa z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego wymaga dokładnego wyjaśnienia. Jednocześnie wspomniał wyniki badań brytyjskiego eksperta od wypadków lotniczych Franka Taylora, który w 2018 r. doszedł do wniosku, że na pokładzie Tu-154 doszło do wybuchu.

„W pełni popieram Polskę i wierzę w raport. Widzimy, że Rosja nie przekazała wraku i starała się ukryć prawdę. Pan Putin pewnego dnia powinien być może stanąć przed trybunałem w Hadze i to jest kolejna sprawa do osądzenia. Tam powinien trafić jako zbrodniarz wojenny i terrorysta” – podsumował Kärnä.

źródło: TVP Info

Zobacz również: