Adam Niedzielski

Już 20 kwietnia pierwsze osoby w Polsce będą mogły przyjąć czwartą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Wiadomo, kto znajdzie się w grupie osób uprawnionych do otrzymania szczepionki po raz czwarty.

Czwarta dawka szczepionki jak na razie nie dla każdego

„Od 20 kwietnia Ministersto Zdrowia umożliwi przyjęcie czwartej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 osobom powyżej 80 roku życia.” – informuje portal abczdrowie.pl, powołując się na komunikat Ministerstwa Zdrowia. Skąd taka decyzja resortu?

Wszystko poprzez badania Europejskiej Agencji Leków, które wykazały, że póki co nie ma zasadności podawania czwartej dawki szczepionki osobom poniżej 80 roku życia. W przypadku młodszych osób nie zapobiega ona w większym stopniu, niż trzecia dawka, ewentualnemu ciężkiemu przebiegowi COVID-19.

„Pamiętajmy, że epidemię udało nam się ograniczyć dzięki szczepieniom. Tysiące osób, szczególnie seniorzy, dzięki szczepieniom uniknęli poważnych powikłań i najtragiczniejszej konsekwencji COVID-19” – komentuje Adam Niedzielski dodając, że osoby powyżej 80 roku życia, które nie mają przeciwskazań, powinny przyjąć czwartą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. „Szczepienie nadal jest naszą najlepsza bronią w walce z koronawirusem” – dodaje szef resortu zdrowia, cytowany przez rzeczone źródło.

źródło: abczdrowie.pl

Zobacz również: