Ukraina

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski po raz pierwszy publicznie odniósł się do tego, jak długo potrwa wojna w Ukrainie. Przekazał możliwe scenariusze oraz raz jeszcze, wyraźnie nakreślił od czego może zależeć długość i siła rosyjskiej agresji.

Tak otwarcie Wołodymyr Zełenski o długości wojny jeszcze nie mówił

Wszyscy zastanawiamy się, jak długo potrwa wojna w Ukrainie. Niektóre źródła mówią o tym, że Władimir Putin wyznaczył datę 9 maja 2022 jako prawdopodobny termin zakończenia działań zbrojnych. Do tego czasu Kreml chce zrealizować wszystkie plany, a zachodnie wywiady ostrzegają, że w związku z tym, w najbliższych dniach możemy spodziewać się nasilenia rosyjskiej agresji. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o Donbas.

Do całej sprawy odniósł się teraz publicznie Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy przyznał, że zakładane są różne scenariusze, a nie wszystko zależne jest od jego kraju czy od Rosji.

Niektórzy mówią, że kilka tygodni. Inni — kilka lat. A jeszcze inni twierdzą, że wojna potrwa do końca tego roku. A ktoś inny radzi przygotować się na permanentną konfrontację z Rosją tak długo, jak ona istnieje” – przyznaje Wołodymyr Zełenski o tym, jak długo zdaniem obserwatorów może potrwać wojna w Ukrainie. Sam Zełenski jest nieco innego zdania.

„Mam znacznie więcej różnych informacji niż niektóre media o zamiarach i możliwościach armii rosyjskiej. O potencjale rosyjskiej gospodarki. O stanie emocjonalnym społeczeństwa w Rosji. To wszystko trzeba wziąć pod uwagę, zanim powiemy, jak długo potrwa wojna.” – tłumaczy ukraiński prezydent.

Jeśli ktoś powie: rok lub lata, odpowiadam: można znacznie skrócić wojnę.” – dodaje. W jaki sposób Wołodymyr Zełenski chce skrócić wojnę? Padły konkretne odpowiedzi.

„Im więcej i im szybciej zdobędziemy całą potrzebną nam broń, tym silniejsza będzie nasza pozycja i szybciej zapanuje pokój. Im więcej i im szybciej otrzymamy wsparcie finansowe, tym szybciej zapanuje pokój. Im szybciej demokratyczny świat uzna, że embargo na ropę naftową wobec Rosji i całkowita blokada jej sektora bankowego są koniecznymi krokami w kierunku pokoju, tym szybciej skończy się wojna” – informuje Wołodymyr Zełenski.

Nasz komentarz: O ile dostarczanie broni i wsparcie finansowe dla Ukrainy jest realizowane na coraz to większą skalę przez coraz to więcej krajów, to w strukturach Unii Europejskiej nie ma jedności, jeżeli chodzi o dostawy ropy naftowej i zablokowanie całego rosyjskiego sektora bankowego. W tej chwili, właśnie te dwie kwestie wydają się ośmielać Rosję do kolejnych ataków. Zachód musi się zjednoczyć i jak najszybciej znaleźć rozwiązanie na zamknięcie kurka, którym płyną miliardy dolarów do Rosji.

źródło: money.pl, PAP

Zobacz również: