Władimir Putin

Każdy obserwator widzi, że Rosja nie radzi sobie w wojnie na Ukrainie, a ostatnie doniesienia o zatopieniu krążownika Moskwa tylko to potwierdzają. To dlatego ukraińskie wojsko oraz zagraniczne wywiady przewidują eskalację konfliktu na jeszcze większą niż do tej pory skalę. Władimir Putin miał już nawet wydać brutalną decyzję. Padły ostre słowa.

Przyparty do muru Władimir Putin pójdzie na całość?

Tak można wnioskować z rozmowy, którą przechwycił ukraiński wywiad wojskowy. Także brytyjski i amerykański wywiad donoszą, że Rosja zaczyna koncentrować w okolicach wschodniej Ukrainy coraz to większe zasoby wojskowe, aby już wkrótce, prawdopodobnie w ciągu tygodnia, przejść do ofensywy na potężną skalę.

Potwierdzeniem tych spekulacji może być nagranie, które do internetu wrzucił Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. To przechwycona rozmowa, pomiędzy rosyjskim żołnierzem, a jego jego żoną. Na nagraniu wojskowy wyraźnie cytuje rozkaz, wydany przez Władimira Putina. Jest przerażający.

„Władimir Putin powiedział, że jeśli rosyjskie wojska do 10 maja nie osiągną wyznaczonego celu, to mają zrównać wszystko z ziemią” – cytuje treść przechwyconej rozmowy portal Onet.

Oznaczać może to, że jeżeli Rosja wkrótce nie osiągnie zakładanych celów, to może przystąpić do jeszcze intensywniejszych ostrzałów miast, infrastruktury i ludności cywilnej. Tak, żeby zniszczyć wszystko, co możliwe. Od wielu tygodni wojny mówi się, że jedynie rakietami dalekiego i średniego zasięgu Rosjanie osiągają przewagę. Na lądzie walka nie układa się po ich myśli. Czy Władimir Putin zdecyduje się na zrównanie Ukrainy z ziemią? Oby nie, a jeśli tak, to wierzymy, że waleczni Ukraińcy, wzmocnieni zachodnią bronią odeprą i ten atak.

„Ta rozmowa potwierdza, że Federacja Rosyjska celowo przeszła do taktyki niszczenia ukraińskich miast i zbrodni przeciwko ludności cywilnej pod bezpośrednim kierunkiem najwyższego wojskowego przywództwa politycznego kraju” – ocenia z kolei Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Przechwyconą rozmowę można odsłuchać poniżej. Wymagana jest podstawowa znajomość języka rosyjskiego, bowiem, co naturalne, w takowym komunikuje się rosyjski żołnierz ze swoją żoną.

źródło: Onet, PAP

Zobacz również: