Mateusz Morawiecki

Niestety, ale ziściły się najbardziej pesymityczne prognozy odnośnie sytuacji gospodarczej w Polsce. Inflacja osiągnęła kolejny rekordowy poziom, a ceny w sklepach i nie tylko galopują tak szybko, jak do tej pory nie zwykły przyspieszać.

Rekordowa inflacja w Polsce. Coraz mniej pieniędzy w portfelach obywateli

Główny Urząd Statystyczny przekazał najnowsze informacje, dotyczące inflacji w Polsce. W marcu, inflacja osiągnęła poziom 11%. Najwyższy w XXI wieku. Niestety, ale kolejny raz przełoży się to nie tylko na topniejące oszczędności Polaków, ale też nasze codzienne portfele. Ceny w sklepach i nie tylko w ekspresowym tempie wędrują ku górze.

„Najmocniej podrożały transport (24,1 proc.) oraz utrzymanie domu (17,7 proc.). Co może niepokoić najmocniej to fakt, że tylko w ciągu miesiąca w Polsce wzrost cen wyniósł 3,3 proc.” – donosi portal Business Insider.

Co ciekawe 3,3 procent to wartość początkowa, jaką budżet Państwa zakładał w kontekście inflacji na 2022 rok. W rzeczywistości inflacja jest ponad trzykrotnie wyższa. Już miesiąc temu Mateusz Morawiecki ostrzegał, że wydarzy się coś, czego ekonomiści obawiali się najbardziej. Zawierucha gospodarcza, w związku z wysoką inflacją oraz stagnacją w PKB.

Rzeczywistość okazała się być dużo bardziej okrutna, niż przewidywał Mateusz Morawiecki. „Więcej trzeba zapłacić nie tylko za paliwo na stacjach, ale również za energię czy gaz do ogrzania domu.” – informuje Business Insider. To także pokłosie faktu, że polski złoty jest słabszy na światowych rynkach.

Najbardziej odczuwamy rosnące koszty utrzymania mieszkania oraz transportu. „Najbardziej w ciągu minionych 12 miesięcy zdrożał opał. Tu jest obecnie drożej aż o 61,3 proc. Niewiele lepiej jest w przypadku gazu (49,2 proc.) oraz paliw samochodowych. Benzyna kosztuje dziś o 29,2 proc. więcej niż rok temu, a olej napędowy – o 41,4 proc.” – wyliczają eksperci Business Insider.

Czy to koniec złych informacji? Niestety, ale nie. Wszystko wskazuje na to, że z dwucyfrową inflacją i wzrostem cen będziemy musieli zmagać się co najmniej do końca roku. „Wzrost inflacji będzie dwucyfrowy przez resztę roku” – alarmują ekonomiści, cytowani przez rzeczone źródło.

źródło: Business Insider

Zobacz również: