Wolodymyr Zełenski o katastrofie smoleńskiej

Chociaż Ukraina ciągle walczy z rosyjskim okupantem, ukraiński prezydent nie zapomniał o dzisiejszej 12. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Wołodymyr Zełenski opublikował wpis w mediach społecznościowych. W poście padły mocne słowa.

Zełenski napisał o solidarności z polskim narodem

Dziś mija 12. rocznica tragicznej w skutkach Katastrofy Smoleńskiej. Na pokładzie samolotu, który zmierzał na uroczystości związane z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej, znajdowało się 96 osób. W skład polskiej delegacji wchodzili m.in. prezydent Polski Lech Kaczyński z małżonką, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP. Wszyscy oni zginęli na miejscu.

Katastrofa Smoleńska, a konkretnie jej przyczyny i przebieg stały się niemal od samego początku szeroko poruszanym tematem polskiej debaty publicznej. Śledczy ustalili, iż załoga samolotu nie przeprowadziła podejścia do lądowania w bezpieczny sposób jak na ówczesne, trudne warunki pogodowe.

Środowiska związane z Prawem i Sprawiedliwością nie zgadzały się z tymi ustaleniami. Jarosław Kaczyński i jego bliski współpracownik Antoni Macierewicz zasugerowali, że do Katastrofy Smoleńskiej doszło na skutek zamachu.

Dziś cała Polska oddaje hołd ofiarom tragedii. Punktualnie o godzinie 8:41 w całym kraju rozległy się syreny alarmowe, by upamiętnić 12. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. Prezydent RP Andrzej Duda uczestniczył w mszy na Wawelu. Następnie złożył kwiaty na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich.

Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyńskich bierze udział w uroczystościach rocznicowych w Warszawie. O godzinie 21:00 ma wygłosić przemówienie przed Pałacem Prezydenckim. Przez cały dzień odbywać się będą pokazy filmowe, a także koncerty.

Głos w sprawie Katastrofy Smoleńskiej zabrał także prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski umieścił stosowny wpis w mediach społecznościowych. „Dziś czcimy pamięć ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, która przed 12 laty zabrała życie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i przedstawicieli polskiej elity” – napisał ukraiński przywódca.

Zełenski wypowiedział ważne słowa. „W tym dniu jesteśmy solidarni z naszymi polskimi przyjaciółmi i sojusznikami, którzy twardo stoją przy Ukrainie przeciwko agresji Federacji Rosyjskiej” – dodał prezydent.

Bez wątpienia swoim mocnym wpisem ukraiński przywódca podkreślił silną przyjaźń, która łączy Polskę i Ukrainę. Zełenski wsparł Polaków w dniu trudnej dla nas rocznicy.

Zobacz również: