Rosjanie

Wiele ukraińskich miast i wsi zostało dosłownie zrównanych z ziemią. Reporterzy publikują nagrania, które nie pozostawiają wątpliwości. Patrząc na nie trudno uwierzyć w to, że nie oglądamy filmu katastroficznego, tylko to co dzieje się za naszą wschodnią granicą.

Rosjanie pozostawili po sobie śmierć i doszczętnie zniszczoną infrastrukturę

Rosyjskie wojska wycofują się na wschód Ukrainy. To właśnie tam trwają obecnie najcięższe walki. Niestety, widok miast, które odzyskano z rąk agresora napawa przerażeniem. Rosja niemalże zrównała z ziemią ogromną część Ukrainy.

W tym miejscu warto podkreślić, iż władze wielu ukraińskich miast apelują do mieszkańców, aby wstrzymali się z powrotem do swoich domów. Po pierwsze, są ogromne problemy z infrastrukturą. Po drugie, bezwzględni Rosjanie umieścili w wielu budynkach, pojazdach, a nawet ludzkich zwłokach miny, które ukraińscy żołnierze muszą zneutralizować.

Z apelem do mieszkańców Czernihowa i okolicznych miejscowości zwrócił się szef władz obwodu czernihowskiego. Wiaczesław Czaus poprosił, aby na razie nie wracali do swoich domów, gdyż w mieście nie działa infrastruktura komunalna.

„Czernihów odbudujemy, ale potrzebny jest na to czas. Obecnie mamy ogromny problem z infrastrukturą komunalną, która jest w wielu częściach miasta zniszczona. Im mniej zasobów będzie teraz zużywać miasto, tym szybciej je odbudujemy” – powiedział Czaus.

Podobnie sytuacja wygląda w Buczy. Wysiedleni mieszkańcy tej podkijowskiej miesjcowości nie powinni jeszcze wracać do swoich domostw. „Po wycofaniu się wojsk rosyjskich na tym obszarze nadal znajdują się miny” – ostrzegł mer miasta Anatolij Fedoruk.

Fedoruk zaznaczył, iż podczas rosyjskiej okupacji w Buczy przebywało około 3700 cywilów. Według wstępnych szacunków żołnierze Putina zabili kilkuset z nich.

Jak już wspomnieliśmy, ukraińskie miasta przedstawiają sobą obraz nędzy i rozpaczy. Rosjanie niemalże doszczętnie zniszczyli zarówno budynki mieszkalne, jak i te użyteczności publicznej.

W mediach społecznościowych został opublikowany film z miasta Borodianka w obwodzie kijowskim. Na nagraniu widać jak mocno miejscowość była ostrzeliwana przez armię Putina.

Widok zniszczonych miast poraża

Równie dramatyczne nagranie pochodzi z Mariupola. Jak wiemy to miasto uchodzi za najbardziej nękane przez Rosjan w trakcie wojny. Na filmie rzuca się w oczy ogromna skala zniszczeń. Wstrząsający jest zwłaszcza widok wnętrza Teatru Dramatycznego po bombardowaniu.

O tym jak poważna jest sytuacja w mieście świadczą słowa mera Mariupola. „Około 120 tys. mieszkańców, którzy pozostali w mieście, znalazło się w sytuacji, w której nie można przetrwać” – nie krył Wadym Bojczenko.

Poniżej kolejne nagranie z Mariupola, która możemy obejrzeć w mediach społecznościowych.

Na koniec film z Iwankowa. Nagranie zamieścił jeden z brytyjskich dziennikarzy. „Właśnie dostałem się do Iwankowa. Miasto odcięte od świata zewnętrznego aż do wczoraj, kiedy tymczasowy most umożliwił wjazd. Przerażające relacje o strzelaninach, gwałtach itp. Szpital próbujący ratować rannych bez prądu i bieżącej wody” – przekazuje Dan Rivers.

źródło: interia.pl

Zobacz również: