Adam-Niedzielski

Adam Niedzielski ogłosił dziś zmiany, na które wielu Polaków czekało od dawna. szef resortu zdrowia podał datę, od której przestają obowiązywać kolejne restrykcje. W tej liczbie nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych. Oto szczegółowe informacje.

Niedzielski ogłosił koniec noszenia maseczek

W dniu dzisiejszym tj. w czwartek 24 marca Minister Zdrowia Adam Niedzielski, Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczek oraz dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego Grzegorz Juszczyk wzięli udział w konferencji prasowej. Spotkanie z dziennikarzami poświęcone było aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce oraz znoszeniu kolejnych restrykcji sanitarnych.

„Dziś mamy 8994 nowe przypadki zakażeń koronawirusem. Wczoraj średnia liczba spadła poniżej 10 tysięcy, a biorąc pod uwagę ten dzisiejszy wynik, to średnia dzienna liczona w tygodniach spadła nawet poniżej 9 tysięcy” – zauważył Niedzielski.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że powrót dzieci do szkoły oraz duży napływ uchodźców nie przyczynił się do przełamania tendencji spadkowej. Niedzielski zaznaczył, iż wariant omikron powodował dużo mniejsze dolegliwości niż wariant delta.

W trakcie konferencji Adam Niedzielski oświadczył, iż w przyszłym tygodniu ostatecznie przestanie obowiązywać nakaz noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych. Minister zdrowia podał konkretną datę zniesienia wspomnianego obostrzenia.

„Podjąłem decyzję o tym, żeby od 28 marca wprowadzić dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Tutaj bardzo ważnym zastrzeżeniem jest fakt, że zniesienie nie dotyczy podmiotów leczniczych. W pozostałych miejscach takiego obowiązku już od 28 marca nie będzie” – zakomunikował Niedzielski. Jednocześnie szef resortu zaznaczył, iż zarówno pracowników podmiotów leczniczych, jak i pacjentów nadal będzie obowiązywać zakrywanie nosa i ust.

Zmiany dotyczące obowiązku izolacji i kwarantanny

Warto podkreślić, iż minister Niedzielski rekomenduje jednak, żeby korzystać z maseczek w sytuacjach, które sami identyfikujemy jako związane ze zwiększonym ryzykiem zakażenia. Mowa np. o dużych skupiskach ludzi.

Poza zniesieniem nakazu zakrywania twarzy, od 28 marca 2022 r. przestanie obowiązywać także obowiązek izolacji domowej i kwarantanny. „Od poniedziałku znosimy izolację domową, kwarantannę dla współdomowników i kwarantannę graniczną” – podano na konferencji. „Pacjenci zidentyfikowani jako pozytywni, będą musieli sami się izolować w domu” – dodał przedstawiciel władz.

źródło: wp.pl, Ministerstwo Zdrowia

Zobacz również: