Ukraina
foto: Twitter/Straż Graniczna

Z każdym dniem liczba osób, które przybywają do Polski w związku z wojną na Ukrainie, rośnie. Straż Graniczna właśnie opublikowała najnowsze dane.

Są tacy, którzy opuszczają Polskę i wracają do Ukrainy

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę tj. od 24 lutego br., ruch na granicy polsko-ukraińskiej znacząco wzmógł się. Rzesze Ukraińców, uciekając przed wojną, trafiają do Polski.

Straż Graniczna właśnie opublikowała najnowsze dane, które obrazują jak wielu naszych sąsiadów odnalazło schronienie w naszym kraju. „Od 24.02 do Polski wjechało z Ukrainy 2,114 mln osób. Wczoraj tj.21.03 funkcjonariusze SG odprawili 33,8 tys. podróżnych – to spadek o 16 proc. w porównaniu z dniem wcześniejszym (40,1 tys.). Dzisiaj do godz. 07.00 rano 5,7 tys. – spadek o 17 proc.” – podała w mediach społecznościowych Straż Graniczna.

Warto dodać, iż według danych Straży Granicznej, ruch na granicy polsko-ukraińskiej odbywa się w obie strony. Od początku inwazji z Polski do Ukrainy wyjechało 264 tys. osób. Wydaje się, że głównie są to ukraińscy mężczyźni, którzy wracają do ojczyzny, aby walczyć z okupantem.

Mówiąc o pomocy udzielanej uchodźcom w naszym kraju, warto wspomnieć o działaniach Stałego Przedstawiciela Polski przy UE. Andrzej Sadoś poinformował Komisję Europejską, Radę Europejską i ambasadorów państw członkowskich przy UE o wstępnych szacunkowych i częściowych kosztach, jakie ponosi nasze państwo w związku z pomocą udzielaną uchodźcom z Ukrainy.

„To ponad 2,2 mld euro do końca roku” – podała PAP powołując się na nieoficjalne informacje. Dodajmy, iż w tej puli kosztów nie ma edukacji i opieki medycznej. Podkreślmy, iż Polska chce regularnie przekazywać państwom członkowskim i Komisji Europejskiej zaktualizowane dane. Warto zaznaczyć, że powyższe szacunki opierają się na informacjach polskich urzędów wojewódzkich i innych instytucji.

źródło: Polsat News, bankier.pl, PAP

Zobacz również: