USA Biały Dom

Stany Zjednoczone alarmują. „Powinniśmy uważać na możliwe użycie przez Rosję broni chemicznej lub biologicznej w Ukrainie” – ostrzegła rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Czy rzeczywiście jest się czego bać?

Biały Dom stanowczo odpowiedział na rosyjską propagandę

Władimir Putin wydaje się być mistrzem tworzenia alternatywnej rzeczywistości. Rosja stwierdziła, iż na terenie Ukrainy znajdują się amerykańskie laboratoria, które pracują nad bronią biologiczną.

Przedstawicielka USA stanowczo odpowiedziała na tego typu kłamliwe twierdzenia Rosjan. Jednocześnie zwróciła uwagę, iż Putin może próbować wykorzystać tego typu informacje, aby uargumentować użycie przez Rosjan broni chemicznej. „Teraz, gdy Rosja wysunęła te fałszywe twierdzenia, a Chiny, jak się wydaje, poparły tę propagandę, wszyscy powinniśmy uważać na możliwe użycie przez Rosję broni chemicznej lub biologicznej na Ukrainie, lub na operację pod fałszywą flagą z jej użyciem. To jasny schemat” – alarmuje rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Rzeczniczka podkreśliła, iż Rosja stosuje dezinformację i teorie spiskowe, aby stworzyć fałszywe preteksty do agresji na wschodzie Europy. „To wszystko jest oczywistą próbą Rosji, by usprawiedliwić jej zaplanowany, niesprowokowany i nieuzasadniony atak na Ukrainę” – zaznaczyła Psaki.

Jednocześnie przedstawicielka Białego Domu dodała, że USA nie posiada i nie prowadzi prac nad bronią biologiczną i chemiczną. Natomiast tego typu prace trwają z pewnością w Rosji, która wykorzystała taką broń m.in. przeciwko Aleksiejowi Nawalnemu.

Z kolei podsekretarz stanu USA Victoria Nuland oświadczyła, iż na terenie Ukrainy istnieją „ośrodki badań biologicznych”. Stany Zjednoczone dołożą wszelkich starań, aby nie zostały one przejęte przez Rosję. Gdyby do tego doszło, Władimir Putin mógłby je wykorzystać do celów propagandowych i prowokacji.

Warto dodać, iż na temat zagrożenia użycia broni niekonwencjonalnej wypowiedziały się również media w Wielkiej Brytanii. Zdaniem dziennikarzy, zachodni oficjele są „poważnie zaniepokojeni” ryzykiem eskalacji konfliktu, zwłaszcza możliwością użycia przez Rosję broni chemicznej.

źródło: RMF RM

Zobacz również: