NATO

Sekretarz generalny NATO nie ma najlepszych wieści. Jens Stoltenberg wyraził obawę, iż kolejne dni konfliktu na Ukrainie będą się charakteryzować coraz większą liczbą ofiar i zniszczeń. Szef Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego dodał, iż Rosja sprowadza na teren działań wojennych ciężki sprzęt wojskowy.

Zdecydowane stanowisko NATO w sprawie wojny rosyjsko-ukraińskiej

Jens Stoltenberg zabrał głos odnośnie konfliktu na wschodzie Europy. Niestety jego przewidywania nie są optymistyczne. „Nadchodzące dni wojny na Ukrainie będą prawdopodobnie gorsze, będzie więcej ofiar, cierpienia i zniszczeń; rosyjskie siły ściągają ciężkie uzbrojenie i kontynuują ataki” – powiedział szef NATO.

Jednocześnie sekretarz generalny podkreślił, iż kraje NATO żądają, aby rosyjski przywódca zaprzestał ataków na terytorium Ukrainy. „Wzywamy prezydenta Rosji Władimira Putina do natychmiastowego zatrzymania agresji na Ukrainę i wycofania wojsk rosyjskich z tego kraju” – oswiadczył na  konferencji prasowej w Brukseli Jens Stoltenberg. Warto odnotować, iż tego samego dnia tj. w piątek 4 marca, odbyło się spotkanie szefów Ministerstw Spraw Zagranicznych państw, będących członkami NATO.

Szef Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego podkreślił, że najistotniejsze jest teraz to, aby Putin wydał rozkaz wycofania armii rosyjskiej z Ukrainy. Poza tym, przywódca Rosji powinien także zaangażować się osobiście w wysiłki dyplomatyczne, które mają doprowadzić do zakończenia wojny.

Stoltenberg zauważył, iż rosyjski prezydent zupełnie nie docenił ukraińskich sił zbrojnych. Putin nie spodziewał się, że Ukraińcy będą w stanie odpierać ataki i spowolnić jego żołnierzy. Sekretarz generalny NATO podkreślił, że to zasługa samych obywateli Ukrainy, którzy wykazują się ogromną odwagą, a także Wołodymyra Zełenskiego, który swoją postawą wzmacnia morale swoich rodaków.

Ważna deklaracja w sprawie pomocy Ukraińcom

Norweg wspomniał też o wsparciu jakiego Ukrainie udzielili członkowie Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego. „Sojusznicy w NATO szkolili i dostarczali jednocześnie wyposażenie dla sił ukraińskich. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, ale również Turcja wysyłały wyposażenie, wyszkoliliśmy dziesiątki tysięcy ukraińskich żołnierzy i są oni teraz na froncie. W związku z tym to wsparcie okazało się niezmiernie istotne dla ukraińskich sił zbrojnych. Teraz zwiększamy jeszcze nasze wysiłki i wysyłamy jeszcze więcej wsparcia” – powiedział Stoltenberg

Jednocześnie, w trakcie piątkowej konferencji prasowej, sekretarz generalny zaprzeczył doniesieniom medialnym. Żadne z państw NATO nie będzie dostarczać Ukrainie samolotów. „Jasno powiedziałem, że powinniśmy – jako sojusznicy w NATO – wspierać Ukrainę na różne możliwe sposoby, ale nie będziemy częścią konfliktu. Jestem przekonany, że jeśli NATO będzie bezpośrednio zaangażowane w ten konflikt to dojdzie do jeszcze większych strat, w tym ofiar cywilnych. To jest powód, dla którego musimy zwiększyć nasze wsparcie, nałożyć dotkliwe sankcje, apelować do Rosji, żeby się zaangażowała w rozwiązanie polityczne tego konfliktu, ale nie możemy się w to angażować bezpośrednio” – zaznaczył Stoltenberg.

źródło: polsatnews.pl

Zobacz również: