Ławrow Rosja

Minister Spraw Zagranicznych Rosji cofa to, co powiedział dzień wcześniej. Jeszcze w środę Siergiej Ławrow straszył świat wojną atomową. Teraz zajął dość zaskakujące stanowisko w temacie konfliktu nuklearnego. O co chodzi jednemu z najwierniejszych urzędników Władimira Putina?

Siergiej Ławrow zmienił sens swojej wcześniejszej wypowiedzi

Zacznijmy od tego, iż dopiero wczoraj tj. 2 marca, szef MSZ Rosji stwierdził, że gdyby doszło do III wojny światowej, to wiązałaby się ona z użyciem broni jądrowej. Jednocześnie Ławrow podkreślił, iż skutki takiego konfliktu byłyby destrukcyjne. „III wojna światowa będzie niszczycielską wojną nuklearną” – powiedział polityk.

Jednocześnie Ławrow oskarżył Ukrainę o to, iż ta ma plany pozyskania broni atomowej. Dyplomata skrytykował również Stany Zjednoczone. Według rosyjskiego ministra, USA rozlokowało swój arsenał atomowy na terytorium Europy. „Jest nieakceptowalne dla nas, że sprzecznie z fundamentalnymi zapisami Traktatu o Nieproliferacji Broni Atomowej wciąż na terytorium kilku państw w Europie znajduje się broń atomowa USA” – zaatakował Rosjanin.

Natomiast dzisiaj tj. 3 marca, Ławrow wypowiedział się w sprawie wojny atomowej w nieco innym tonie. Już nie straszył całego świata wybuchem wojny jądrowej. „Jest jasne, że III wojna światowa może być tylko nuklearna”, „Nie pozwolimy, aby jakiekolwiek prowokacje wytrąciły nas z równowagi” – oświadczył człowiek Putina.

Co ciekawe, Siergiej Ławrow stwierdził, iż jego kraj nie ma zamiaru wywoływać wojny. Poza tym, rosyjski Minister Spraw Zagranicznych Rosji zauważył, iż to Zachód ma obsesję na punkcie wojny nuklearnej. „Federacja Rosyjska nie myśli o rozpoczynaniu światowego konfliktu”, „Chcę zaznaczyć, że to w głowach zachodnich polityków nieustannie kręci się idea wojny nuklearnej, a nie w głowach Rosjan” – zaznaczył dyplomata.

Na koniec warto wspomnieć o decyzji Władimira Putina. Prezydent Rosji rozkazał wysokim rangą wojskowym postawienie sił odstraszania, do których należy także broń jądrowa, w stan gotowości bojowej. „Nakazuję ministrowi obrony i szefowi sztabu generalnego postawić siły odstraszania armii rosyjskiej w stan specjalnej gotowości bojowej” – powiedział przywódca Rosji.

Źródło: Reuters, PAP

Zobacz również: