Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda spotkał się z Prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim oraz Prezydentem Litwy, Gitanasem Nausedą. W ramach spotkania omawiano sytuację na Ukrainie. Zarówno Polska, jak i Litwa wyraziły swoje poparcie dla działań obronnych Ukraińców.

Jest komentarz Andrzeja Dudy po spotkaniu z Prezydentami Ukrainy i Litwy

„To specyficzny moment w dziejach naszej współpracy. Wspólnie z prezydentem Litwy przybyliśmy do Kijowa na znak naszej solidarności z narodem ukraińskim.” – przyznał Andrzej Duda.

„Ukraina stoi dzisiaj wobec głębokiego kryzysu i groźby potężnej rosyjskiej agresji (…) Nasze dzisiejsze spotkanie w stolicy Ukrainy jest wyrazem solidarności i wsparcia dla naszych przyjaciół na Ukrainie w tym bardzo trudnym dla wszystkich czasie.” – dodawał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Przypomnijmy, że do spotkania przywódców państw Trójkąta Lubelskiego doszło dzisiaj w stolicy Ukrainie, w Kijowie. Co jeszcze na nim usłyszeliśmy?

Andrzej Duda dodawał, że Polska przygląda się działaniom Władimira Putina, które budzą coraz to większy niepokój. „Działania Rosji w regionie budzą nasze ogromne zaniepokojenie. Traktujemy je bardzo poważnie i śledzimy każde wydarzenie, każdy krok podejmowany przez Rosję i prezydenta Putina, każdy jego rozkaz, każdą jego decyzję. Śledzimy je z najwyższą uwagą” – usłyszeliśmy.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nie ma też wątpliwości, że agresywne działania Rosji zagrażają nie tylko Ukrainie. „Uważamy, że działania Rosji stanowią zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale dla całego naszego regionu, w tym wschodniej flanki NATO i całej Unii Europejskiej.” – mówił Andrzej Duda.

Duda zdecydował się też wezwać Rosję do zaprzestania swoich działań oraz jednocześnie jeszcze raz podkreślił solidarność Polski z Ukrainą. „Polska wyraża solidarność i pełne poparcie dla Ukrainy i wzywa przedstawicieli Federacji Rosyjskiej do zaprzestania nielegalnych działań, rażąco naruszających podstawowe zasady prawa międzynarodowego, którego także Rosja ma obowiązek przestrzegać” – dodawał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

źródło: Interia.pl, Polskie Radio 24, Twitter

Zobacz również: