Rosja

Niestety, ale wygląda na to, że dzisiejszej nocy i jutro pogoda znów pokaże swoje złe oblicze. Właśnie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty meteorologiczne aż dla 14 województw. Przedstawiciele RCB proszą o pozostanie w domach, jeśli to możliwe i nie ma wyraźnego powodu ich opuszczania.

Są nowe ostrzeżenia meteorologiczne. Tym razem dotyczą aż 14 województw

Poniżej prezentujemy pełną treść ostrzeżenia meteorologicznego, które zostało wysłane na telefony komórkowe mieszkańców aż 14 województw na terenie Polski. Swoje ostrzeżenia wydaje także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że dzisiejszej nocy oraz jutro spodziewany jest porywisty wiatr i intensywne burze. Możliwe są niestety kolejne przerwy w dostawach prądu. RCB apeluje o nie zatrzymywanie się pod drzewami. To właśnie w ostatnich dniach drzewa były największym zagrożeniem, powodując śmierć osób. „Zostań w domu, jeśli możesz” – apelują wreszcie przedstawiciele RCB. Wiadomo, w których województwach będzie najgorzej i jak silnie będzie wiało.

Ostrzeżenie meteorologiczne pojawiło się także na stronach IMGW. „Kolejna noc z silnym wiatrem” – czytamy. Dla powiatów nadmorskich ostrzeżenie ma drugi stopień, a dla reszty Polski za wyjątkiem krańców wschodnich, pierwszy stopień. „Prognozowane porywy wynoszą 90 km/h, nad morzem do 100 km/h” – ostrzega IMGW o sile wiatru, który niestety, ale znów może powodować szkody i zagrażać zdrowiu oraz życiu ludzkiemu. Eksperci z RCB donoszą, jak zabezpieczyć się przed niebezpieczeństwem.

https://twitter.com/IMGWmeteo/status/1495425623585705991

Poniżej znajdziesz ważną grafikę, przekazaną przez RCB. Wyczytasz na niej, jak możliwie najlepiej zabezpieczyć się przed wichurą. Przed pogorszeniem się warunków warto usunąc przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr i stwarzać zagrożenie. Ponadto warto zamknąć wszystkie okna i drzwi oraz naładować telefon komórkowy, który może się przydać w sytuacji zagrożenia lub w sytuacji, której nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej.

Podczas wichury RCB radzi, żeby pozostać w domach w miarę możliwości. Jeśli kogoś nie ma w domu, warto poszukać bezpiecznego schronienia i kategorycznie nie chować się pod drzewami, które łamiąc się pod wpływem silnych porywów wiatru są zagrożeniem dla ludzkiego życia.

źródło: RCB, IMGW, media, Twitter

Zobacz również: