Adam Niedzielski

Najnowsza wypowiedź Adama Niedzielskiego wskazuje na to, że niebawem może zapaść przełomowa decyzja. Z pewnością, wielu Polaków czekało na tę chwilę. Oto jakie zmiany zapowiedział Minister Zdrowia.

Wg Adama Niedzielskiego rośnie kontrola nad pandemią

Minister wyjawił, jakie działania zamierza podjąć, kiedy skończy się epidemia koronawirusa. „W końcu będzie przestrzeń do wdrażania nowych rozwiązań reformujących system ochrony zdrowia w Polsce” – wyznał. Dodajmy, iż szef resortu zdradził również swoje pozazawodowe plany. „A czysto prywatnie to mam nadzieję, że po dwóch latach znajdę więcej czasu dla rodziny i może w końcu wybierzemy się na wakacje” – powiedział.

Zdaniem Adama Niedzielskiego, istotny jest fakt, iż koronawirus praktycznie znalazł się pod kontrolą. „Ale popatrzmy teraz na to, co się dzieje globalnie, w krajach, w których kolejne fale pandemii występowały o wiele wcześniej niż u nas. COVID-19 nie znika, ale jest w coraz większym stopniu kontrolowany. Państwa odchodzą więc od restrykcji bez narażenia systemu szpitalnictwa na niewydolność. Widać to bardzo dobrze w czasie obecnej fali omikronowej. Dzienne zakażenia są najwyższe od początku pandemii, jednak nie idzie za tym znaczący wzrost hospitalizacji” – tłumaczył minister.

Dodajmy, iż według szefa MZ, podobną sytuację obserwujemy także w Polsce. „Widać, że i u nas pandemia staje się zjawiskiem coraz bardziej kontrolowalnym pod względem organizacyjnym”, „Nie powoduje już takich przeciążeń w systemie opieki zdrowotnej” – podkreślił Niedzielski.

Jest szansa na zniesienie obostrzeń

Minister przytoczył najnowsze badania, które pokazują, że około 80% Polaków ma przeciwciała. Jednocześnie, Niedzielski zaznaczył, iż koronawirus będzie nam nadal towarzyszył, przy czym nie będzie już tak niebezpieczny dla naszego systemu opieki zdrowotnej. „Zwracam uwagę na jedną ważną rzecz: początek końca pandemii nie oznacza końca Sars-CoV-2. To koniec zjawiska, które było totalnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego, ale nie koniec obecności wirusa w Polsce i na świecie” – powiedział.

Warto odnotować, że szef resortu wspomniał o planowanych modyfikacjach antycovidowych obostrzeń. Niedzielski zamierza rekomendować premierowi, aby w marcu, w momencie kiedy liczba zakażeń spadnie poniżej 10 tys. dziennie, zniesiono restrykcje dotyczące limitów w miejscach publicznych.

Kolejna decycja odnosi się do obowiązku zakrywania ust i nosa. „Drugim krokiem może być zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Ale podkreślam, że będzie to uzależnione od utrzymania się spadkowej tendencji zakażeń. Na pewno te dwa kroki nie wystąpią w tym samym czasie. Jeżeli COVID-19 przestanie być obciążający dla szpitali, podobnie jak grypa, to zakończymy też codzienne raportowanie nowych przypadków” – wyjaśnił polityk.

Źródło: Interia.pl

Zobacz również: