Mateusz Morawiecki

Czy to koniec Mateusza Morawieckiego? Coraz bardziej realny wydaje się scenariusz, że Premier Rzeczypospolitej Polskiej poda się do dymisji. Ostatnio był ostro atakowany przez swojego koalicjanta, Zbigniewa Ziobrę, a teraz oliwy do ognia dolał Patryk Jaki. Widać, że podziały w obozie Zjednoczonej Prawicy są coraz większe. W tle Izba Dyscyplinarna i wyrok TSUE.

Co dalej z Mateuszem Morawieckim? Sytuacja robi się coraz bardziej napięta

Patryk Jaki był gościem „Newsroomu” Wirtualnej Polski. Nie szczędził tam słów krytyki pod adresem Mateusza Morawieckiego, a warto przypomnieć, że kilkadziesiąt godzin temu dość stanowczo po premierze „przejechał się” inny z jego koalicjantów, Zbigniew Ziobro.

„Bronimy wspólnego rządu, jednak zawsze dla nas najważniejsze są sprawy Polski, bo władza to nie jest cel sam w sobie. W takich sprawach, jak pozycja ustrojowa Polski w Unii Europejskiej warto mówić głośno, jak sytuacja wygląda, Polacy mają prawo o tym wiedzieć (…) Moim zdaniem Niemcy chcą, używając instytucji Unii Europejskiej, zdominować Polskę. Chcą zawłaszczyć Polskę w taki sposób, żeby można było zmieniać każdą polską decyzję. Jeżeli my się zgodzimy na to, że TSUE może zmienić każdą decyzję polskich władz, to będzie oznaczać, że Polska się już we własnym kraju nie rządzi.” – mówi Patryk Jaki.

„Tu nie chodzi o to, czy ktoś unijny, czy antyunijny. Tu chodzi o to, czy ktoś jest propolski, czy antypolski, czy my chcemy, by Polska istniała i byśmy sami o niej decydowali, bez względu na to, kto będzie rządził, czy ma o tym decydować Berlin” – dopowiada ostro  Jaki.

Europoseł został zapytany także wprost o przyszłość Mateusza Morawieckiego. Czy premier powinien podać się do dymisji? Choć zarówno on, jak i Zbigniew Ziobro nie przyznali tego otwarcie, to łatwo wyczytać, że takie są właśnie ich intencje. To może spowodować kolejne podziały w obozie Zjednoczonej Prawicy, które już i tak są głębokie, jak nigdy dotąd.

To jest zawsze decyzja największego koalicjanta. My jesteśmy małym, ideowym środowiskiem, które odzywa się zawsze wtedy, gdy sprawa dotyczy racji stanu” – odpowiedział wymijająco Patryk Jaki, pytany o to, czy Mateusz Morawiecki powinien odejść z funckji premiera. W tle czuć jednak konflikt.

źródło: Newsroom Wirtualna Polska, media

Zobacz również: