Adam Niedzielski o brakujących lekach

Kilka dni temu Minister Zdrowia, Adam Niedzielski ogłosił, że „mamy do czynienia z początkiem końca pandemii”. W związku z tym, szef resortu zdrowia postanowił wprowadzić pewne zmiany, dotyczące strategii walki z koronawirusem.

Te zmiany obowiązują już od dzisiaj. Lepiej się z nimi zapoznaj

Już od dzisiaj, tj. 15 lutego 2022 roku, izolacja domowa osób, u których wykryto zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 została skrócona do 7 dni. Dodatkowa zmiana dotyczy faktu, że czas izolacji jest liczony teraz od momentu wykonania testu, a nie, jak miało to miejsce wcześniej, od momentu otrzymania jego wyniku. To jednak jeszcze nie wszystkie zmiany, które obowiązują od dzisiaj.

„Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który udzielił porady (teleporady lub w domu pacjenta) może przedłużyć okres izolacji, ale nie wcześniej niż w szóstej dobie od momentu wykonania testu diagnostycznego.” – dodaje portal Business Insider Polska.

Zmiany nie dotyczą za to obowiązku kwarantanny dla domowników osoby izolowanej. „Obowiązkowa kwarantanna dla domownika kończy się wraz z końcem izolacji albo w momencie wprowadzenia do systemu informatycznego negatywnego wyniku testu diagnostycznego wykonanego przez domownika.” – wyjaśnia rzeczone źródło. Pojawił się jednak w tej sprawie pewien wyjątek.

Z kwarantanny w takim przypadku zwolnione są osoby, które w okresie nie dłuższym niż 30 dni przed dniem wprowadzenia do systemu pozytywnego wyniku, zakończyły izolację lub hospitalizację.

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 22 267 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej, bowiem aż ponad 3,5 tysiąca zakażeń odnotowano w województwie mazowieckim. 86 osób zmarło z powodu COVID-19, a 292 osoby z powodu chorób współistniejących. Rzecznik resortu zdrowia przekazał także, że nieuchronnie zbliżamy się do scenariusza 100% zakażeń spowodowanych wariantem Omikron.

źródło: Business Insider Polska, media

Zobacz również: