ciężka noc w Polsce

Niestety, ale trwający tydzień upłynie pod znakiem niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Póki co na większości kraju jest względnie bezpiecznie, ale pogodowy armagedon rozpocznie się już wkrótce. Pojawiły się pierwsze ostrzeżenia meteorologiczne.

Czeka nas załamanie pogody. Spodziewany jest silny wiatr i intensywne burze

Już od czwartku będziemy mieli do czynienia w Polsce z niebezpiecznymi wichurami. Prędkość wiatru osiągnie w porywach nawet do 150 km/h.” – czytamy na łamach portalu Interia.pl.

Do słów tych przychylają się także meteorolodzy serwisu twojapogoda.pl. „Czeka nas ostre załamanie pogody, któremu towarzyszyć będzie porywisty wiatr, olbrzymie wahania ciśnienia oraz intensywne opady, najpierw deszczu, a następnie śniegu, miejscami z burzami.” – donoszą.

Niebezpieczne zjawiska meteorologiczne będą nam towarzyszyć aż do soboty. Może nastąpić stopniowe nasilanie prędkości wiatru. „To nie będzie jednak wichura, lecz nawet trzy, jedna za drugą.” – biją na alarm dziennikarze Interii. Na przeważającym obszarze kraju może wiać w porywach nawet do 100 kilometrów na godzinę. Wiadomo też, gdzie powieje najmocniej.

Interia oraz portal twojapogoda.pl donoszą, że najsilniejszych porywów wiatru mogą spodziewać się mieszkańcy północy kraju. W pasie od Pomorza, przez Kujawy i Warmię, aż po Mazury i Podlasie wiatr może wiać w porywach z prędkością nawet 130 kilometrów na godzinę. Na linii wybrzeża, co zdarza się niezwykle rzadko, może osiągać prędkość nawet 150 kilometrów na godzinę.

W niedzielę pogoda ma zacząć się uspokajać. Niebo będzie jednak pochmurne i czekają nas okresowe opady deszczu, śniegu czy śniegu z deszczem. W niektórych rejonach kraju w niedzielę wiatr może jeszcze dawać o sobie delikatnie znać. Jednak jego porywy nie powinny przekraczać już 60 kilometrów na godzinę.

Od czwartku, a właściwie to od środy wieczora aż do sobotniej nocy warto jednak śledzić aktualne ostrzeżenia meteorologiczne w serwisie IMGW. Swoje alerty, oprócz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, będzie rozsyłać także prawdopodobnie RCB (Rządowe Centrum Bezpieczeństwa). Warto być na bieżąco i nie wychodzić z domu bez konieczności, kiedy dojdzie do załamania pogody. Zabezpieczmy też swoje mienie.

źródło: Interia, PAP, twojapogoda.pl

Zobacz również: