nie żyje aktorka

Smutne informacje dla dziennikarskiej Polski. Właśnie media dowiedziały się o śmierci Daniela Passenta. Przez niemal całą swoją karierę związany był z tygodnikiem „Polityka”.

Daniel Passent nie żyje. Miał 83 lata

„Z ogromnym żalem i wciąż nie mogąc w to uwierzyć informujemy, że odszedł nasz drogi Przyjaciel Daniel Passent.” – przekazali w mediach społecznościowych dziennikarze tygodnika „Polityka”.

Dziennikarz i publicysta miał 83 lata. Z tygodnikiem „Polityka” związany był od 1959 roku. Swoją współpracę rozpoczął będąc korespondentem z wojny wietnamskiej. „Światową sławę zdobył publikując pamiętniki hitlerowskiego zbrodniarza Adolfa Eichmanna.” – przypomina Polsat News.

„Od lat co tydzień publikował felietony poświęcone sprawom politycznym, społecznym, gospodarczym, międzynarodowym, ale i kulturalnym, dzielił się w nich wrażeniami z lektur, wspominał, żegnał przyjaciół.” – dodaje „Polityka”.

Sam Daniel Passent wielokrotnie podkreślał, że tygodnik jest jego drugim domem. Choć Daniel Passent był docenianym przez wielu publicystą, a na jego warsztacie wychowało się wielu młodych dziennikarzy, to wielu wspomina też jego dość kontrowersyjną, w zderzeniu z innymi poglądami działalność. „Daniel Passent w latach 80. wielokrotnie bronił na łamach „Polityki” decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego oraz polityki ówczesnych władz.” – wspomina Polsat News.

Passent oprócz dziennikarstwa i publicystyki zajmował się też wydawaniem książek. „Bywalec”, „Bitwa pod wersalikami”, „Obywatelu, nie denerwujcie się”, „Co dzień wojna”, „Pan Bóg przyjechał do Monachium”  – to jedne z tytułów najpopularniejszych jego dzieł.

Daniel Passent był także w przeszłości Ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Chile. Swoich sił próbował również w radiu TOK FM, gdzie miał swoją audycję. Był doceniany i uwielbiany. „Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1997). Wcześniej odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.” – czytamy w Wikipedii przyznane mu honory.

źródło: Polsat News, Polityka, media, Wikipedia

Zobacz również: