rosyjskie wojska
fot. rosyjskie ministerstwo obrony

Właśnie Władimir Putin wydał rozkaz, który zaniepokoił Ukrainę oraz wszystkie kraje bloku wschodniego, za wyjątkiem Białorusi. Sytuacji przygląda się także Polska, Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone. Rosyjskie wojska rozpoczęły manewry na dużą skalę. Ich miejscem jest kraj, zarządzany przez reżim Aleksandara Łukaszenki.

Białoruskie i rosyjskie wojska rozpoczęły wspólne manewry. Rośnie napięcie

Choć rosyjskie i białoruskie władze jednym tonem mówią, że manewry nie powinny budzić żadnego niepokoju, bowiem były planowane (co prawda niemal w ostatniej chwili), a ich przygotowanie odbyło się w jak najbardziej transparentny sposób, to inne kraje mają spore obawy. Patrząc zwłaszcza na to, jak wiele rosyjskich wojsk skoncentrowało się na terytorium Białorusi.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że na Białoruś dotarło co najmniej kilkadziesiąt składów kolejowych z rosyjskim sprzętem i żołnierzami.” – czytamy w serwisie Interia.pl. To jeszcze nie wszystko.

„Na terytorium zachodniego sojusznika Rosji przyjechały wozy opancerzone, bojowe wozy piechoty, czołgi, moździerze i inny sprzęt. Rosja przerzuciła na Białoruś także systemy rakietowe S-400, szturmowce Su-25, 12 myśliwców Su-35S, systemy artyleryjsko-rakietowe Pancyr-S, a także systemy artylerii rakietowej Uragan i rakiety Iskander.” – dodaje rzeczone przez nas źródło.

Wobec tego na Ukrainie oraz w innych krajach narasta zaniepokojenie. „To powinny być normalne manewry zgodnie z konkretnym scenariuszem w konfrontacji z siłami zachodu oraz południa.” – przekazuje z kolei Aleksandr Łukaszenka. To właśnie w ramach tych manewrów, siły rosyjskie i białoruskie ćwiczą odpieranie ataków sił wroga.

Wiadomo, że ćwiczenia rosyjskiego wojska z białoruskim odbędą bądź już odbywają się (ze zdjęć satelitarnych docierają sprzeczne informacje) w obwodzie lesnowskim, ospowickim, brzeskim, gożskim, grodzieńskim, domanowskim, brzeskim, witebskim, homelskim. W ramach ćwiczeń zostanie wykorzystana także infrastruktura lotnisk w Baranowiczach, Łunicu, Lidze oraz Maczuliszczach.

źródło: PAP, Interia.pl

Zobacz również: