Adam Niedzielski
Tomasz Gzell, PAP

Minister Zdrowia, Adam Niedzielski już wcześniej zapowiadał zmianę strategii w walce z koronawirusem, która będzie dotyczyła między innymi szpitalnych łóżek czy zasad kwarantanny. Teraz jednak szef resortu zdrowia poszedł o kilka kroków dalej i zapowiada kolejne zmiany. Te, nie ma co ukrywać, zaskoczyły większość opinii publicznej.

Czy zbliżamy się do końca pandemii? Jasna deklaracja Adama Niedzielskiego

Decyzje, które lada moment podejmie Adam Niedzielski wskazują jasno, że już jesteśmy za punktem kuliminacyjnym piątej fali koronawirusa. To dlatego szef resortu zdrowia wskazał, że w perspektywie najbliższego miesiąca można spodziewać się znoszenia kolejnych obostrzeń. Wymienił także, o które z nich konkretnie chodzi.

„Na pewno będę rekomendował stopniowe odchodzenie od restrykcji i przywracanie normalnego funkcjonowania życia społecznego i gospodarczego.” – potwierdza sam Adam Niedzielski w rozmowie z „Faktem”. Po chwili przeszedł do szczegółów zapowiadanych decyzji.

Maseczki zostaną z nami, nie na zasadzie obowiązku, ale na zasadzie rekomendacji. Myślę, że będzie to istotna prewencja zwłaszcza w takich miejscach jak transport publiczny. Koronawirus będzie cały czas z nami, ale skala zakażeń i zachorowań z punktu widzenia zdrowia publicznego będzie mniej dolegliwa.” – wyjawia szef resortu zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia zakłada także skrótcenie izolacji do 7 dni oraz możliwość zrezygnowania z tzw. kwarantanny z kontaktu. Zmniejszy się też ilość łóżek covidowych. „Jeśli to tempo spadku zakażeń będzie się utrzymywać, to marzec jest bardzo realną perspektywą znoszenia restrykcji.” – potwierdza Adam Niedzielski to, co wielu chciało od dawna usłyszeć.

Niestety, wcale nie jest wykluczone, że obostrzenia znikną już na zawsze. Jak zapowiada Minister Zdrowia najprawdopodobniej na jesieni czeka nas niestety szósta fala koronawirusa. I od jej dynamiki, a w szczególności liczby zakażeń, zależeć będą restrykcje, które znów mogą zostać wprowadzane. Dlatego też, kolejny raz rząd i Ministerstwo Zdrowia apelują, żeby szczepić się przeciwko koronawirusowi. Także dawką przypominającą. Jest to jak na razie, jedyna, skuteczna metoda w walce z pandemią.

źródło: Interia.pl, Fakt

Zobacz również: