GIS

Uwaga ważna wiadomość. GIS wydał ostrzeżenie dotyczące popularnych suplementów diety. Specyfiki są zanieczyszczone szkodliwym tlenkiem etylenu. Oto szczegóły.

GIS zaapelował do konsumentów

Na oficjalnej stronie GIS ukazało się ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. „Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany o prowadzonym przez firmę REGIS Sp. z o.o., wycofaniu dystrybuowanych przez nią suplementów diety ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu” – przeczytamy w komunikacie.

Warto dodać, iż wykryta w suplementach diety substancja jest niebezpieczna dla człowieka. „Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, nie można ustalić bezpiecznych poziomów spożycia tej substancji” – zaznaczył Główny Inspektorat Sanitarny. Co ciekawe, jest on wykorzystywany w przemyśle chemicznym m.in. do steryzlizacji sprzętów medycznych czy do konserwacji przedmiotów muzealnych.

Skażone zostały następujące partie produktów:

  • L-Carnitine HCA Plus, 50 kapsułek, o numerze partii 1 (data min. trwałości: 01.06.2023)
  • Machine Man Burner, 120 kaps., o numerze partii 1 (data min. trwałości: 15.07.2023)
  • Thermo Shape 2.0, 90 kaps., o numerze partii 1 (data min. trwałości: 26.05.2023)

Podkreślmy, iż producnt zablokował partie skażonych specyfików. Natomiast te, które już trafiły do obrotu polecił wycofać. Cały proces nadzoruje Główny Inspektorat Sanitarny.

Oczywiście GIS wydał stosowne zalecenia dla konsumentów. „Nie należy spożywać partii wyrobów określonych w tym komunikacie” – poinformował.

Również firma REGIS zdecydowała się skomentować całą sytuację. „Wyjaśniamy, że tlenek etylenu nie jest i nigdy nie był stosowany w produkcji naszych suplementów diety. Jest on zwykle używany w farmacji oraz w przemyśle spożywczym do czyszczenia (sterylizacji) ekstraktów roślinnych. W/w produkty zostały wyprodukowane z surowca spełniającego parametry jakościowe (dostawca surowca przedstawił stosowny certyfikat jakościowy). Ze względu na fakt, że posiadamy dwa sprzeczne wyniki badań dla tej samej partii surowca – jeden jest pozytywny (tzn. że surowiec nie zawiera tlenku etylenu), drugi negatywny, prowadzimy postępowanie wyjaśniające. Jednakże z uwagi na dobro klientów już na tym etapie wycofujemy w/w produkty z rynku” – wyjaśnił producent.

Źródło: Wp.pl, gov.pl

Zobacz również: