ceny paliw
Foto: Wikimedia

Eksperci alarmują, iż ceny paliwa znów idą w górę. Oznacza to jedno. Czekają nas podwyżki. O ile więcej zapłacimy na stacjach benzynowych?

Na ceny paliw wpływa kilka czynników

Specjaliści z branży paliwowej donoszą, iż w ostatnim czasie podrożały paliwa. „Widać wyraźne wzrosty cen na rynku paliw. Obserwujemy je na wszystkich stacjach” – zauważył Jakub Bogucki z portalu e-petrol.pl. „O 7 groszy do 5,25 zł za litr zdrożała benzyna PB95, Olej napędowy podrożał o 3 grosze do 5,31 zł za litr. Staniał jedynie o 2 grosze autogaz, do 2,69 zł za litr” – dodał Bogucki.

Wzrost cen paliw oznacza, że zmaleje efekt tarczy antyinflacyjnej 2.0 wprowadzonej przez rząd. To właśnie dzięki temu rozwiązaniu, od lutego tego roku zostawiamy dużo mniej pieniędzy na stacjach benzynowych. W tej chwili doszło nawet do tego, iż Czesi i Niemcy przybywają do naszego kraju, aby zaopatrzyć się w benzynę.

Warto podkreślić, że wzrost cen paliw doprowadzi do podwyżek. Na szczęście wg ekspertów, opłaty nie powinny zwiększyć się drastyczne. W dużej mierze ich wysokość zależy od sytuacji na rynku ropy naftowej. Zaś w tej chwili mamy na nim tendencję spadkową.

Co ciekawe, na ceny paliwa wpływa wiele różnych aspektów. Jednym z nich jest sytuacja polityczna na świecie. „Mamy czynniki hamujące w postaci negocjacji między Stanami Zjednoczonymi a Iranem. Chodzi m.in. o umożliwienie Iranowi eksportu ropy naftowej. Jeśli dojdzie do porozumienia, to irańska ropa jest łatwo i szybko dostępna. Obserwujemy też pewne uspokojenie dotyczące konfliktu Rosja-Ukraina, związane z działaniami dyplomatycznymi, np. ostatnią wizytą prezydenta Macrona w Moskwie” – wyjaśnił Bogucki.

Z pewnością, rosnące ceny paliw to niepokojąca wiadomość dla kierowców, którzy od lutego skorzystali na tarczy antyinflacyjnej 2.0. Rozwiązanie to wprowadziło obniżkę VAT-u na paliwo, dzięki czemu Polacy wydawali na stacjach dużo mniej pieniędzy.

W tym miejscu warto przytoczyć kilka danych. Polska Izba Paliw Płynnych przekazała, że w ciągu miesiąca średnia cena benzyny PB95 w Polsce spadła o 46 gr (z 5,70 do 5,24 zł za litr), średnia cena ON spadła o 44 gr do 5,31 zł za litr, a LPG – o 49 gr do 2,67 zł.

Źródło: Wp.pl

Zobacz również: