zakaz handlu w niedziele

Niezbyt długo ostały się zaostrzone przepisy o zakazu handlu w niedziele. Rząd robił, co mógł, żeby pozamykać placówki handlowe, które omijają zakazy. Jak widać, cały trud na marnę. Wystarczy jedna rzecz, żeby sklepy mogłybyć otwarte praktycznie w każdą niedzielę.

Żabka dała przykład, jak omijać rządowy zakaz handlu w niedziele

W minioną niedzielę wiele ze sklepów sieci Żabka było otwartych. Wielu klientów zastanawiało się, jak to możliwe, skoro został zaostrzony zakaz handlu w niedzielę? Wystarczy wstawić do sklepu kasy samoobsługowe, które pozwalają „omijać” znowelizowaną od 1 lutego 2022 roku ustawę.

„Zakaz handlu w niedziele znów okazuje się nieskuteczny.” – piszą wprost dziennikarze portalu o2.pl. Część Żabek pozostaje otwartych mimo zakazowi, dzięki przedsiębiorcom, którzy w ramach franczyny działają na własny rachunek. Kolejne Żabki są i będą czynne w każdą niedzielę, dzięki kasom samoobsługowym.

„Szanowni Państwo. W sklepie obowiązuje samoobsługa. Możliwość płatności tylko kartą” – taki komunikat mogli ujrzeć klienci na drzwiach co najmniej kilkudziesięciu Żabek w całym kraju.

W tym przypadku pracownik nie staje za kasą, ale może np. wykładać towar. Jest to zatem dość prosty sposób na ominięcie przepisów dotyczących zakazu handlu w niedziele.” – analizują sytuację dziennikarze o2.pl.

Oczywiście, niesie to za sobą pewne ograniczenia. Klienci w niedziele niehandlowe nie mogą zakupić w sklepach wyłącznie z kasami samoobsługowymi takich produktów, jak hot-dogi czy zwrócić butelek. Ponadto niemożliwy jest odbiór paczek, wysyłanie kuponów Lotto, wypłaty gotówki czy opłata rachunków.

Co ciekawe, takie rozwiązanie popierają czytelnicy wskazanego wyżej źródła. „Kto chce niech otwiera sklepy w niedzielę, a kto chce to niech idzie w niedzielę na zakupy. Jak nikt nie będzie chodził na zakupy w niedzielę to otwieranie sklepów będzie bezcelowe. Jednak dopóki są klienci, to każdemu się to opłaci, bo ludzie zrobią zakupy, sklep zarobi i nomen omem zarobi skarb państwa. Czy to tak trudno pojąć ??? Gdzie ta nasza demokracja ?” – napisał jeden z internautów. Zgadzacie się z tą opinią? Czy jednak waszym zdaniem, sklepy w niedziele powinny być pozamykane, bez żadnego wyjątku?

źródło: o2.pl

Zobacz również: