zaufanie do polityków

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS na zlecenie portalu Onet możemy dowiedzieć się, któremu politykowi Polacy ufają najbardziej. Wyniki mogą zaskakiwać.

Mateusz Morawiecki liderem zaufania. Które miejsce dla Tuska i Kaczyńskiego?

Największym zaufaniem wśród Polaków cieszy się Premier Rzeczypospolitej Polskiej, Mateusz Morawiecki. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez IBRIS, Morawieckiemu ufa 37,6% ankietowanych. Na drugim miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski z 36,8% zaufaniem. Co ciekawe, obaj panowie zamienili się miejscami w stosunku do poprzedniego sondażu, który został przeprowadzony w październiku ubiegłego roku. Zaufanie do Trzaskowskiego spadło o 1,1 punktu procentowego.

Na najniższym stopniu zaufania do polityków uplasował się Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Andrzej Duda cieszy się zaufaniem wśród 35,7% respondentów. Zanotował on spadek zaufania aż o 2,1 punktu procentowego i jest to najmniejsze zaufanie dla głowy państwa od blisko czterech lat.

W tym miejscu może rodzić się też pytanie, które miejsce w rankingu zaufania do polityków zajęli Donald Tusk oraz Jarosław Kaczyński? Przewodniczącemu Platformy Obywatelskiej ufa 29% badanych i zanotował on gigantyczny spadek zaufania, aż o 3,7 punktu procentowego w stosunku do października ubiegłego roku. Nieco mniej badanych, bowiem 28,9% ufa Jarosławowi Kaczyńskiemu. Lider Prawa i Sprawiedliwości w przeciwieństwie do lidera Platformy Obywatelskiej zdobył jednak w ostatnim czasie zaufanie Polaków. Jego „notowania” wzrosły o 2,4 punktu procentowego.

Bardzo kiepsko wyglądają za to wyniki zaufania dla Adama Niedzielskiego, Przemysława Czarnka czy Pawła Kukiza. Minister Zdrowia według badania IBRIS cieszy się zaufaniem tylko 21,2% badanych, Minister Edukacji 16,7%, a Paweł Kukiz 18,1%.

Co ciekawe, sondażownia IBRIS przyjrzała się też temu, którzy politycy są najbardziej obojętni Polakom. Tutaj większość wskazywała na Władysława Kosiniaka-Kamysza, Szymona Hołownię oraz Krzysztofa Bosaka.

źródło: IBRIS, Onet

Zobacz również: