neocov

Niestety, ale bardzo niepokojące informacje napłynęły z chińskiego Wuhan. To właśnie tam rozpoczęła się trwająca obecnie pandemia. Chińscy naukowcy wykryli właśnie, że pojawił się zupełnie nowy koronawirus. NeoCoV, bo o nim mowa, wygląda bardzo niepokojąco. Może wywołać kolejną, jeszcze bardziej śmiertelną falę zachorowań.

Nowy koronawirus odkryty w Wuhan. Może być bardzo groźny dla ludzi

Jak donoszą media, w Wuhan odkryty został nowy koronawirus. Co gorsza, nie jest to kolejna mutacja obecnego koronawirusa, a zupełnie nowy patogen o nazwie NeoCoV. Co gorsza, pierwsze informacje nie są optymistyczne, by nie użyć dużo gorszych słów.

„Jest blisko spokrewniony z wirusem MERS.” – alarmują naukowcy z chińskiego Wuhan. „Na razie NeoCoV szerzy się między nietoperzami, ale jeśli zmutuje może przenieść się na ludzi i wywoływać śmiertelną chorobę.” – ostrzegają eksperci. Co jeszcze wiemy o nowym koronawirusie? Niestety, ale pozytywnych wieści… nie ma prawie wcale.

„Może przenieść się na ludzi i wywołać wśród nich śmiertelną, szybko rozprzestrzeniającą się chorobę.” – czytamy w publikacjach chińskich naukowców, którzy są na wstępnym etapie badania nowego koronawirusa. Już teraz jednak podejrzewają, jak może on zachować się wobec aktualnie stosowanych szczepionek.

Okazuje się, że prawdopodobnie NeoCov, o ile zaatakuje ludzi, to będzie odporny na przeciwciała wytworzone przez szczepionki czy zakażenie SARS-CoV2 oraz MERS-CoV. „NeoCoV mógłby atakować ludzi, wnikając do ich organizmu tą samą drogą, co SARS-CoV-2, poprzez receptory komórkowe ACE2” – czytamy.

Cóż, już jakiś czas temu naukowcy z Oksfordu alarmowali, że powoli musimy przyzwyczajać się do życia w koronawirusowej rzeczywistości. Przeróżni eksperci mówili też, że w najbliższych latach niestety, ale czymś naturalnym i powtarzającym się, będą kolejne pandemie.

źródło: PAP, Polsat News

Zobacz również: