wybuch gazu

Przestępcy znaleźli kolejny sposób oszukiwania uczciwych ludzi. Tym razem, wykorzystali media społecznościowe, a konkretnie rzecz biorąc, Facebooka. Użytkownicy powinni uważać na pewien link, który z pozoru wygląda niegroźnie. W rzeczywistości jest niezwykle niebezpieczny. Policja już zaapelowała o ostrożność.

Funkcjonariusze policji biją na alarm. Użytkownicy mediów społecznościowych znaleźli się na celowniku oszustów

Policja ostrzega użytkowników Facebooka przed próbami oszustwa. Komenda Wojewódzka w Opolu alarmuje, iż w ostatnim czasie na popularnym portalu pojawiły się nieprawdziwe posty. Z ich treści wynika, iż na terenie Prudnika doszło do przestępstwa z udziałem dziecka. „Dziewczynka wracała z zakupów w żabce, jak udało mi się ustalić znajduje się ona przy ulicy Cybisa 5. Zauważyła, że dłuższą chwilę idzie za nią mężczyzna w kapturze, który nagle przyśpieszył kroku. Zestresowana dziewczynka zatrzymała się i wtedy stała się tragedia. Poinformujcie swoich znajomych i rodziny aby uważali na siebie dopóki policja nie poda do wiadomości publicznej, że zatrzymała mężczyznę. Przesyłajcie post dalej” – głosił wpis.

Opolscy funkcjonariusze policji poinformowali, że obecnie nie prowadzą żadnego dochodzenia w tego typu temacie. „Informujemy, że prudniccy policjanci nie prowadzą takiej sprawy. Ostrzegamy, aby pod żadnym pozorem nie klikać w tego typu link, a tym bardziej nie logować się na niesprawdzonych stronach” – zaapelowali mundurowi.

Z pewnością, oszuści grają na naszych emocjach. Przestępcy wykorzystują naturalny, ludzki odruch niesienia pomocy. Wielu nieświadomych niebezpieczeństwa użytkowników udostępnia link dalej. Dodajmy, iż kliknięcie w fałszywy post sprawia, że na naszym urządzeniu instaluje się złośliwie oprogramowanie. Przy jego pomocy złoczyńcy są w stanie przejąć nasze hasła i loginy np. do bankowości elektronicznej.

Co ciekawe, spora ilość wyświetleń danego posta, a także udostępnień niezwykle opłaca się przestępcom. „Ponadto duża aktywność danego artykułu tj. duża ilość wyświetleń, udostępnień może generować znaczne przychody oszustom m.in z wyświetlanych reklam” – zauważyła policja.

Warto podkreślić, iż próby wyłudzenia danych osobowych, czy haseł mają miejsce również w innych miastach. „Dlatego nie należy podawać dalej niesprawdzonych postów, klikać w publikowane tam linki, ani logować za ich pośrednictwem na podane konta. Wzbudzić naszą czujność powinien nieautentyczny link na pasku adresu strony internetowej oraz to, że na takiej stronie nie możemy wejść w inne zakładki czy też informacje – strona ta nie jest interaktywna” – ostrzegają policjanci.

Źródło: o2.pl

Zobacz również: