strzelanina w wojsku
Foto: gov.pl

Z każdym dniem napływają coraz bardziej niepokojące wieści w sprawie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Wiele osób zastanawia się, czy Polska zdecyduje się wysłać swoje wojsko na teren Ukrainy, aby w ten sposób pomóc swojemu sąsiadowi. 

Polska chce wesprzeć Ukrainę. Możliwa jest pomoc w kilku wymiarach

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak napięta jest obecnie sytuacja na granicy rosyjsko-ukraińskiej. W ubiegłym roku światło dzienne ujrzała informacja, iż Rosja gromadzi przy granicy z Ukrainą swoje wojsko. Aktualnie może tam stacjonować ponad 120 tysięcy żołnierzy.

Tezę tę potwierdzają zdjęcia satelitarne, na których można zobaczyć zarówno wojsko, jak i ciężki sprzęt. Strona rosyjska uparcie twierdzi, że to tylko ćwiczenia, a nie przygotowania do inwazji. W związku z zaistniałą sytuacją, liczne kraje zdecydowały się wesprzeć Ukrainę. W tej liczbie znalazła się także Polska. W jaki sposób nasz kraj chce pomóc sąsiadowi?

Po pierwsze, odbyło się spotkanie Andrzeja Dudy z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego. „Ustalenia, które zapadły podczas niedawnej rozmowy prezydentów RP i Ukrainy omówiono podczas narady prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu. Poruszono też kwestię działań, które należy podjąć i propozycji, które będą przedstawiane na forum sojuszniczym” – przekazał szef BBN Paweł Soloch.

Soloch potwierdził, iż w trakcie rozmów poruszany był temat ewentualnej pomocy militarnej. Jednocześnie szef Biura podkreślił, iż nie może wyjawić szczegółów. Dodajmy jednak, iż Soloch przyznał, że na ten moment nie ma decyzji, aby Polska wysyłała swoje wojsko na Ukrainę. „Nie ma mowy o obecności naszych wojsk na Ukrainie. Ukraińcy zresztą o to nie proszą i takie jest także stanowisko całego Sojuszu (Północnoatlantyckiego)” – mówił.

Polskie władze współpracują z sojusznikami

Szef BBN zabrał też głos w sprawie pozamilitarnego wsparcia Ukrainy. „Liczy się przede wszystkim pomoc wojskowa, pomoc humanitarna. Na tym etapie przede wszystkim bardzo również istotne są działania w wymiarze politycznym, budowanie jednolitego przekazu również ze strony państw zachodnich, takiego, który miałyby wymiar odstraszający dla Rosji” – stwierdził przedstawiciel Biura.

Przez cały czas mężczyzna podkreślał, iż Polska działa w porozumieniu z innymi państwami. „Przypominam, że działamy w wymiarze sojuszniczym, staramy się wszelkie nasze działania uzgadniać z naszymi sojusznikami. Tak się dzieje od samego początku konfliktu i zakładam, że tak będzie, aż do mam nadzieję deeskalacji” – podkreślił.

Źródło: RMF FM

Zobacz również: