mandaty
Foto: policja.pl

Kierowcy powinni mieć się na baczności. Może okazać się, że będą musieli zapłacić pokaźne mandaty przez nieznajomość przepisów. Niewielu z nich zdaje sobie sprawę z istnienia pewnej regulacji prawnej, a jak wiadomo, nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.

Kierowcy mogą zapłacić mandaty w wysokości minimum 1,5 tys. złotych

W świetle polskich regulacji prawnych, w niektórych przypadkach, jazda autem w soczewkach kontaktowych zamiast w okularach, może narazić kierowców na pokaźne mandaty. Policja może bowiem zastosować wobec takich osób przepis dotyczący prowadzenia samochodu bez uprawnień. O jakie sytuacje dokładnie chodzi? Kto powinien szczególnie uważać?

Chcąc wyjaśnić powyższą kwestię należy przypomnieć o ważnej sprawie. Otóż przed przystąpieniem do kursu na prawo jazdy, kandydat na kierowcę przechodzi badanie okulistyczne. Lekarz określa wówczas czy dana osoba musi korzystać z okularów podczas prowadzenia auta. W związku z tym, medyk wpisuje w dokument konkretny kod cyfrowy.

Właśnie te cyfry mają istotne znaczenie. Puste pole oznacza, że człowiek nie ma żadnej wady. Z kolei kod 01 to informacja, że jego wzrok potrzebuje korekty lub ochrony. Przepisy przewidują 5 przypadków w tym zakresie. Przykładowo są osoby, które muszą obowiązkowo jeździć w okularach. Niektóre z nich mogą zastąpić je soczewkami kontaktowymi. Jednak są i tacy kierujący, którzy w świetle prawa, mogą korzystać tylko i wyłącznie z okularów.

Jeśli policja w trakcie kontroli stwierdzi, iż kierujący nosi soczewki, a powinien używać tylko okularów, ma prawo wypisać mandat. Kara grzywny wynikać będzie z art. 94 kodeksu wykroczeń, który mówi o jeździe bez uprawnień.

Co ciekawe, jeszcze kilka miesięcy temu mandaty za to wykroczenie wynosiły 500 złotych. Jednakże w grudniu 2021 roku taryfiaktor zmienił się. Teraz mandaty za tego typu wykroczenie opiewają na kwotę aż trzykrotnie wyższą. „Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych” – mówią przepisy.

Źródło: money.pl

Zobacz również: