Rosja

W ostatnich dniach borykaliśmy się z ekstremalnymi warunkami na drogach. Marznące opady powodowały gołoledź. Tym razem pogoda pokaże nam inne, jeszcze mniej łaskawsze oblicze. IMGW ostrzega przed silnymi podmuchami wiatru. Możliwe są też lokalne przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje kolejne ostrzeżenia

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne dla znacznego obszaru Polski. Niebezpiecznie zacznie się robić już dzisiejszej nocy, a niemal wszystkie ostrzeżenia meteo obowiązują do piątku, późnych godzin popołudniowych.

Meteorolodzy ostrzegają przed groźnymi porywami wiatru, na które muszą przygotować się szczególnie mieszkańcy północy kraju. „Porywy mogą osiągać 100 km/h!” – alarmuje IMGW, przedstawiając mapę sytuacyjną, które regiony Polski są najbardziej zagrożone. Publikujemy ją u dołu naszego materiału.

Na większości obszarów istnieje 80-85% prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk, czyli w tym przypadku silnego porywistego wiatru. Nie należy więc lekceważyć ostrzeżeń i zabezpieczyć mienie. Tak silny wiatr może zagrażać nie tylko mieniu, ale i zdrowiu oraz życiu ludzkiemu. Weźmy to pod uwagę i postępujmy roztropnie, kiedy nadejdzie załamanie pogody.

Ponad połowa Polski objęta jest ostrzeżeniami 1 stopnia, a ostrzeżenia 2 stopnia wydano dla okolic takich miast, jak Świnoujście, Koszalin, Słupsk, Trójmiasto, Elbląg, Olsztyn, Suwałki, Białystok. Wszystko przedstawia poniższa mapka.

https://twitter.com/IMGWmeteo/status/1481594088239644672

IMGW już odnotował rosnącą siłę wiatru na Wybrzeżu, co oznacza, że ostrzeżenia meteo zaczynają się sprawdzać. „W ciągu ostatniej godziny największą prędkość wiatru zanotowano na Rozewiu” – czytamy. Wiatr wiał z prędkością 90 km/h.

Oprócz porywistego wiatru i możliwych przerwach w dostawie prądu, wskutek uszkodzenia linii elektrycznych, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej sugeruje uważać także na gołoledź. W niektórych częściach Polski wieczorem, a zwłaszcza w nocy i nad ranem wciąż może padać marznący deszcz, powodujący gołoledź. Wówczas warunki drogowe mogą być bardzo ciężkie. „W nocy na wschodzie słaby deszcz, w Bieszczadach początkowo marznący i gołoledź, na pozostałym obszarze mżawka. Temperatura minimalna od -1°C na Podhalu do 5°C na północy.” – przekazuje IMGW za pośrednictwem swoich oficjalnych kanałów komunikacji.

źródło: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Twitter

Zobacz również: