Stany Zjednoczone

W ostatnich dniach borykaliśmy się z ekstremalnymi warunkami na drogach. Marznące opady powodowały gołoledź. Tym razem pogoda pokaże nam inne, jeszcze mniej łaskawsze oblicze. IMGW ostrzega przed silnymi podmuchami wiatru. Możliwe są też lokalne przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje kolejne ostrzeżenia

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne dla znacznego obszaru Polski. Niebezpiecznie zacznie się robić już dzisiejszej nocy, a niemal wszystkie ostrzeżenia meteo obowiązują do piątku, późnych godzin popołudniowych.

Meteorolodzy ostrzegają przed groźnymi porywami wiatru, na które muszą przygotować się szczególnie mieszkańcy północy kraju. „Porywy mogą osiągać 100 km/h!” – alarmuje IMGW, przedstawiając mapę sytuacyjną, które regiony Polski są najbardziej zagrożone. Publikujemy ją u dołu naszego materiału.

Na większości obszarów istnieje 80-85% prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk, czyli w tym przypadku silnego porywistego wiatru. Nie należy więc lekceważyć ostrzeżeń i zabezpieczyć mienie. Tak silny wiatr może zagrażać nie tylko mieniu, ale i zdrowiu oraz życiu ludzkiemu. Weźmy to pod uwagę i postępujmy roztropnie, kiedy nadejdzie załamanie pogody.

Ponad połowa Polski objęta jest ostrzeżeniami 1 stopnia, a ostrzeżenia 2 stopnia wydano dla okolic takich miast, jak Świnoujście, Koszalin, Słupsk, Trójmiasto, Elbląg, Olsztyn, Suwałki, Białystok. Wszystko przedstawia poniższa mapka.

IMGW już odnotował rosnącą siłę wiatru na Wybrzeżu, co oznacza, że ostrzeżenia meteo zaczynają się sprawdzać. „W ciągu ostatniej godziny największą prędkość wiatru zanotowano na Rozewiu” – czytamy. Wiatr wiał z prędkością 90 km/h.

Oprócz porywistego wiatru i możliwych przerwach w dostawie prądu, wskutek uszkodzenia linii elektrycznych, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej sugeruje uważać także na gołoledź. W niektórych częściach Polski wieczorem, a zwłaszcza w nocy i nad ranem wciąż może padać marznący deszcz, powodujący gołoledź. Wówczas warunki drogowe mogą być bardzo ciężkie. „W nocy na wschodzie słaby deszcz, w Bieszczadach początkowo marznący i gołoledź, na pozostałym obszarze mżawka. Temperatura minimalna od -1°C na Podhalu do 5°C na północy.” – przekazuje IMGW za pośrednictwem swoich oficjalnych kanałów komunikacji.

źródło: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Twitter

Zobacz również: