nie żyją dwaj Polacy w Ukrainie

Smutne informacje napływają z polskiej sceny kultury. Nie żyje Marian Kępczyński, solista operowy, związany między innymi z Teatrem Wielkim imienia Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Marian Kępczyński nie żyje. Był wybitnym artystą, solistą operowym

O śmierci Mariana Kępczyńskiego poinformował Teatr Wielki imienia Stanisława Moniuszki w Poznaniu za pośrednictwem mediów społecznościowych. „Z ogromnym smutkiem żegnamy Mariana Kępczyńskiego, solistę związanego z naszym Teatrem od 1978 roku. Był jednym z artystów, którzy swoim talentem i osobowością tworzyli to miejsce.” – czytamy we wpisie jego kolegów i koleżanek.

„Miał niezwykły talent, który objawiał się nie tylko na scenie, ale i w bardzo dowcipnym komentowaniu pozascenicznej rzeczywistości.” – wspominają go bliscy. „Galino, Ilonko, myślimy o Was w tych trudnych chwilach. Rodzinie i Najbliższym składamy wyrazy najszczerszego współczucia.” – dodają.

Marian Kępczyński był absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej. „Marian Kępczyński miał przeszło 130 partii, w tym te najważniejsze basowe, jak Borys Godunow w operze Musorgskiego, Filip II w „Don Carlosie” Verdiego czy Mefisto w „Fauście” Gounoda. Był Sarastrem w „Czarodziejskim flecie” i Osminem w „Uprowadzeniu z seraju” Mozarta, prześmiesznym Basiliem w „Cyruliku sewilskim” i poważnym Collinem w „Cyganerii”. Występował w każdej z oper Verdiego prezentowanych w gmachu pod Pegazem („Nabucco”, „Moc przeznaczania”, „Aida”, „Traviata”, „Don Carlos”, „Makbet”, „Otello”, „Rigoletto”, „Stifellio”, „Ernani”). Był Stolnikiem w „Halce” i Skołubą w „Strasznym dworze” Moniuszki. Miał w swym dorobku partie z dzieł Pendereckiego, Brittena i Honeggera. Współpracował z Operą Bałtycką, Operą Wrocławską, Teatrem Wielkim w Łodzi i Teatrem Wielkim – Operą Narodową.” – czytamy wspomnienie o nieżyjącym już artyście.

Kępczyński występował zarówno w kraju, jak i zagranicą. Za wybitne zasługi dla polskiej kultury został odznaczony m.in. srebrnym medalem Gloria Artis i honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

źródło: media, Facebook

Policja poszukuje zaginionej 16-latki. Nie powróciła do miejsca zamieszkania

Zobacz również: