ferie

Niebawem początek pierwszej tury ferii zimowych. Czy w tym roku wszystko odbędzie się zgodnie z planem? Głos w sprawie zabrał przedstawiciel resortu edukacji. 

Zmiany dotyczące ferii zależą od rozwoju epidemii

Za tydzień rusza zimowa przerwa od zajęć szkolnych. Zarówno rodzice, jak i uczniowie zadają sobie pytanie, czy przebiegnie ona zgodnie z zapowiadanym przez ministerstwo harmonogramem.

Przypomnijmy, iż w roku szkolnym 2021/2022 dzieci i młodzież szkolna będą wypoczywać w 4 turach. Najszybciej, bo od 17 do 30 stycznia siły regenerować będą uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Tydzień później, bo 24 stycznia rozpoczną się zimowe wakacje dla województw: podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Potrwają one do 6 lutego.  W dniach 31 stycznia – 13 lutego wolne od szkoły mieć będą dzieci z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, a także zachodniopomorskiego. Natomiast najpóźniej, bo 14 – 27 lutego, przerwa od nauki rozpocznie się w lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim.

Na temat zimowego wypoczynku najmłodszych Polaków wypowiedział się wiceminister MEN Dariusz Piontkowski. Przedstawiciel resortu zaznaczył, iż liczy na to, że nie będzie żadnych zmian w planowanym harmonogramie ferii. Choć jak podkreślił, epidemia może nas oczywiście zaskoczyć. „Miejmy nadzieję, że nie. To oczywiście zależy od rozwoju epidemii i czy będą wprowadzone jakieś ograniczenia choćby w ruchu turystycznym, w miejscach wypoczynkowych” – przyznał wiceminister edukacji.

Przemysław Czarnek nie przewiduje żadnych modyfikacji

Trzeba dodać, iż Dariusz Piontkowski zaznaczył, że jeśli sytuacja pandemiczna będzie tego wymagać, rząd podejmie stosowne kroki. „Jest taka możliwość formalno-prawna, stworzyliśmy ramy prawne, które umożliwiają elastyczne reagowanie” – zauważył polityk.

Na koniec warto odnotować, iż wcześniej głos w sprawie zabrał sam minister Przemysław Czarnek. „Nie ma żadnych zmian w tym względzie. Od 15 stycznia, po tym pierwszym tygodniu nauki, ferie zimowe rozpoczną się w pięciu województwach, później w kolejnych”,  „Wiemy jaka jest sytuacja w poszczególnych krajach europejskich, wiemy, że Omikron się rozwija, będziemy na bieżąco obserwować, ale żadnych zmian w terminie ferii nie przewidujemy” – wyjaśnił Czarnek.

Źródło: wp.pl, gov.pl, TVP Info

Zobacz również: