koronawirus deltokron

Służby medyczne i Ministerstwo Zdrowia szykują się w Polsce na piątą falę koronawirusa, która ma być wywołana wariantem Omikron. Mówi się nawet o 100 tysiącach nowych przypadków zakażeń dziennie. Tymczasem do Polski dotarły kolejne, niepokojące informacje. Pojawiła się następna mutacja patogenu. Jej nazwa to Deltokron. 

Jest kolejna groźna mutacja koronawirusa – Deltokron

Zacznijmy jednak od tego, że dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11 106 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. 7 osób zmarło z powodu COVID-19, a 15 z powodu współistnienia innych chorób. Widać, że koronawirus nie odpuszcza, a jesteśmy prawdopodobnie dwa-trzy tygodnie przez szczytem fali zakażeń, który wywoła wariant Omikron. To jednak nie koniec złych informacji. W jednym z europejskich krajów odnotowano nową mutację patogenu, Deltokron. Pierwsze, pojawiające się informacje nie napawają optymizmem.

Co wiadomo o nowym wariancie patogenu? Cypryjczycy są prawdopodobnie pierwszym krajem, w którym odnotowano jego obecność. „Nowy wariant koronawirusa, będący kombinacją Delty i Omikrona odkryto na Cyprze.” – donosi RMF FM, powołując się na zagraniczne źródła. Zakażenie Deltakronem wykryto u 25 osób. Niewykluczone jednak, że wkrótce ten wariant przejmie status dominującego.

Zwłaszcza, że nowa mutacja koronawirusa zaniepokoiła tamtejszych naukowców. Okazuje się, że Deltokron zbudowany jest na podłożu mutacji Delta i aż 10 mutacji Omikrona. „Przyszłość pokaże, na ile ten wariant jest niebezpieczny: czy jest bardziej zakaźny i przejmie dominację.” – wyjawił prof. Leondios Kostrikis na łamach telewizji Sigma TV.

Na ten moment wydaje się, że wariant ten jest dużo groźniejszy, niż Omikron, a może być równie silnie zakażający. „Mutacja ta częściej występuje u osób, które są hospitalizowane” – dodaje wyżej rzeczony naukowiec. Eksperci na ten moment nie wypowiedzieli się jednak o skuteczności szczepionek. Można jednak wywnioskować, że z kolei Omikron dość łatwo omija zbudowaną odporność, to wariant Deltokron, zbudowany na podłożu jego 10 mutacji, będzie to czynił z jeszcze większą łatwością. Są to jednak jak na razie bardzo wstępne informacje. Naukowcy mają zbyt mało informacji o Deltakronie, żeby być w tej chwili pewnym. Trwają badania.

źródło: RMF FM, Twitter

Zobacz również: