Władimir Putin Rosja
Wikimedia

Zaskakujące informacje podaje amerykańska telewizja NBC. Okazuje się, że Rosja jest bardzo otwarta na rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi, a ich tematem ma być między innymi sytuacja w Polsce.

Rosja będzie negocjować ze Stanami Zjednoczonymi. Straci na tym Polska?

Jak zauważa telewizja NBC, Rosjanie i Amerykanie są już umówieni na rozmowy. Te mają odbyć się w przyszłym tygodniu, a głównym tematem dyskusji będzie zmniejszenie zaangażowania wojskowego w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym także, jak zauważa rzeczone źródło, prawdopodobnie w Polsce.

Portal o2.pl analizując te doniesienia pisze nawet wprost, że chodzić może o zmniejszenie liczby amerykańskich żołnierzy, stacjonujących w Polsce oraz w innych krajach bałtyckich. NBC dodaje, że w zamian za taką decyzję Stanów Zjednoczonych, Rosjanie skłonni byliby negocjować rozmieszczenia rosyjskich rakiet Iskander w Obwodzie Kaliningradzkim.

Kluczem może być także koncentracja rosyjskich wojsk nieopodal granicy ukraińskiej. To kolejna karta przetargowa, którą obie strony mogąc chcieć wykorzystać. Amerykanie mogą zaproponować zmniejszenie swoich sił w Polsce i innych krajach, a Rosjanie w zamian wycofać się lub ograniczyć wojska przy granicy z Ukrainą.

„W przyszłym tygodniu dojdzie do serii rozmów Rosji z państwami Zachodu. Już w poniedziałek w Genewie rosyjscy i amerykańscy dyplomaci będą rozmawiać m.in. o bezpieczeństwie.” – dodaje portal o2.pl.

źródło: NBC, o2.pl

Zobacz również: