IMGW ostrzega

IMGW alarmuje, iż do Polski zbliża się silny mróz. Aura ma być niebezpieczna zwłaszcza w dwóch województwach w naszym kraju. Oto szczegóły ostrzeżenia wydanego przez meteorologów Instytutu.

Alerty IMGW dotyczą dwóch regionów

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają, iż w nocy z piątku na sobotę w niektórych częściach kraju temperatura spadnie nawet do minus 17 stopni Celsjusza. W związku z tym, eksperci wystosowali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym mrozem dla dwóch województw.

Po pierwsze, alert odnosi się do wojwództwa podkarpackiego, a konkretnie do pięciu powiatów: bieszczadzkiego, jasielskiego, krośnieńskiego, leskiego i sanockiego. Najbliższej nocy termometry pokażą tam od minus 17 stopni Celsjusza do 15 stopni poniżej zera. Dodatkowo synoptycy prognozują wystąpienie wiatru o średniej prędkosci do 5 km/godz.

Po drugie, ostrzeżenia dotyczą województwa małopolskiego. Uważać powinny osoby, które przebywają w pięciu powiatach: suskim, nowotarskim, tatrzańskim, nowosądeckim i gorlickim. Na tych terenach silny mróz da się we znaki od godz. 22.00 w piątek do godz. 9.00 w sobotę.

Eksperci Instytutu zabrali głos również w sprawie pogody w nadchodzący weekend. Synoptycy prognozują, iż do Polski zawita zimowa aura. Pojawią się niże i związane z nimi fronty atmosferyczne. Możemy jednak liczyć również na łagodniejsze powietrze polarnomorskie.

W sobotę rano na niebie zauważymy chmury. Natomiast po południu miejscowo spadnie śnieg. Podobnie będzie też w niedzielę. Wtedy także powinny się pojawić opady białego puchu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje, iż na północy i na wschodzie Polski będzie słonecznie. Minimalna temperatura w nadchodzący weekend wyniesie od -3 st. C na wschodzie i w rejonach podgórskich, do 2 st. C na zachodzie Polski.

Źródło: wp.pl, Twitter

Zobacz również: