emeryci

Zaskakujące wieści napłynęły z jednej kancelarii prawniczej w naszym kraju. Okazuje się, że część polskich emerytów ma dość polityki partii rządzącej, która ich zdaniem naraża ich na straty. Seniorzy postanowili działać. 

Emeryci chcą iść do sądu. Chodzi o Polski Ład

Przedstawiciele Kancelarii Dubois i Wspólnicy właśnie przekazali, iż zwrócili się do nich emeryci, którzy zamierzają złożyć pozew zbiorowy. Ma on dotyczyć Polskiego Ładu. Seniorzy uważają, że nowe regulacje doprowadziły ich do utraty części należnych im pieniędzy. „Zgłosiły się już pierwsze osoby zainteresowane złożeniem pozwu zbiorowego oraz rozpoczął się proces zawiązywania grupy uprawnionej do złożenia takiego pozwu” – poinformowała kancelaria.

Koniecznie trzeba dodać, iż ten temat interesuje emerytów, którzy otrzymują „do ręki” dużo mniejszą kwotę świadczenia z ZUS niż przed wejściem w życie Polskiego Ładu. W tym miejscu mowa o 10% seniorów, których świadczenie wynosi co najmniej 4920 zł brutto. Przykładowo, osoba, która jeszcze w 2021 roku pobierała miesięczną emeryturę w wysokości 7,5 tys. zł brutto, czyli 6178 zł netto, na skutek nowych przepisów straci 203 zł na miesiąc. W skali roku to blisko 2,5 tys. zł.

Adwokaci mówią o możliwych krokach prawnych

Prawnicy z Kancelarii Dubois i Wspólnicy wyjaśnili, iż póki co sprawa jest analizowana pod kątem kroków prawnych, jakie można podjąć. Ewentualny pozew zbiorowy mógłby dotyczyć naruszenia praw nabytych oraz norm konstytucyjnych. „Przepisy dotyczące danin publicznych, co wielokrotnie podkreślał Trybunał Konstytucyjny, nie mogą być wprowadzane z dnia na dzień. Obywatele nie mogą być takimi zmianami zaskakiwani. Tymczasem ostatnie zmiany w Polskim Ładzie wprowadzano jeszcze pod koniec grudnia. W przypadku tej ustawy vacatio legis powinno potrwać minimum 30 dni, a tak nie było” – powiedziała adwokat Elżbieta Buczek.

Dodajmy, iż w opinii ekspertów, rządzący mogli złamać także konstytucyjną zasadę równości. Wszystko dlatego, że poszkodowana jest tylko jedna grupa najstarszych Polaków, a przecież każdy z seniorów nabył prawa emerytalne w ten sam sposób. Dodatkowo, świadczeniobiorcy ZUS, w przeciwieństwie do osób pracujących, nie mogą skorzystać z ulgi dla klasy średniej.

Co ciekawe, temat złożenia stosownego pozwu interesuje sporą grupę osób. „Stawką jest tutaj unieważnienie niekorzystnych przepisów, ale nie tylko. Prawo można zmieniać. Jeśli pojawi się presja społeczna, to możliwe, że rząd podejmie decyzję np. o objęciu emerytów ulgą dla klasy średniej, co już może zniwelować negatywne skutki Polskiego Ładu. Pamiętajmy, że dla większości emerytów ważny jest każdy grosz” – tłumaczy mec. Elżbieta Buczek.

Źródło: money.pl

Zobacz również: