Rosja wojsko

Sytuacja w Kazachstanie staje się coraz bardziej tragiczna. Nie dość, że żołnierze strzelają do uczestników antyrządowych protestów, to jeszcze w konflikt włączyła się Rosja. Władimir Putin zdecydował o wysłaniu rosyjskich wojskowych w rejon zamieszek.

Konflikt w Kazachstanie narasta

Przypomnijmy, iż obecnie w dużych kazachskich miastach dochodzi do groźnych zamieszek. Mają one związek z antyrządowymi protestami. Media donoszą, iż w Ałamtach policja i wojsko krwawo rozprawiło się z kilkudziesięcioma demonstrantami. Szurmujący budynki rządowe ludzie zostali zastrzeleni przez służby. Przedstawiciele ministerstwa zdrowia poinformowali, iż tysiąc osób odniosło obrażenia, w tym ponad 400 wymagało hospitalizacji.

Także dziś, od samego rana trwa wymiana ognia między demonstrantami i siłami porządkowymi. W tej chwili trwa strzelanina na Placu Republiki w mieście Ałmaty. „Strzały na placu nie milkną od 15 minut, strzelają do ludzi, którzy przyszli na plac z bronią, strzelają też do samochodów. Są ranni, co do zabitych nie jest jasne, tam nie można podejść” – opowiedział świadek zamieszek.

Z pewnością dramatycznej sytuacji nie poprawia fakt, iż na ulicach tego największego miasta grasują uzbrojeni przestępcy. „W mieście trwa grabież, uzbrojeni ludzie otwierają i okradają sklepy, rozbijają witryny sklepowe. Teraz inicjatorzy zamieszek są wciągani na główny plac, ale większe siły bezpieczeństwa w centrum nie są jeszcze widoczne. Wielu mieszkańców miasta po prostu boi się. Są przygnębieni” – poinformowały media.

Kraje ościenne, w tym Rosja, wysyłają pomoc militarną

W związku z napiętą sytuacją Kazachstanowi zdecydowały się pomóc państwa skupione w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym tj. Armenia, Tadżykistan i Rosja. „Realizując sojusznicze zobowiązania w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, zamierzamy uczestniczyć w zbiorowej operacji pokojowej, udzielając pomocy Kazachstanowi w celu wyeliminowania powstałych zagrożeń” – głosi komunikat tadżyckiego MZ.

Również Władimir Putin potwierdził wysłanie do Kazachstanu rosyjskich wojsk w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. „Obecnie rosyjska część kontyngentu pokojowego jest przerzucana na terytorium Republiki Kazachstanu samolotami wojskowego lotnictwa transportowego Rosyjskich Sił Powietrznych. Te jednostki już rozpoczęły wypełnianie wyznaczonych zadań” – powiedziała rzeczniczka MSZ w Moskwie Maria Zacharowa.

Źródło: Twitter, Polskie Radio, Interia

Zobacz również: