źródło: YouTube/Gazeta.pl, Szymon Hołwnia

Andrzej Duda wciąż wiedzie prym w kolejnym już sondażu CBOS. Przewaga Prezydenta nie jest już jednak tak duża. Co więcej traci on swoją przewagę względem przywódcy partii, która powstała zaledwie w ubiegłym roku. Ku jeszcze większemu zaskoczeniu ten, swoją zdobytą przewagą, zepchnął z drugiego miejsca szefa obecnego rządu. Sprawdzamy jak dokładnie wygląda grudniowy ranking zaufania polityków.

Kolejny sondaż CBOS znów wzbudził spore zainteresowanie w mediach. Na scenie politycznej nadal wrze, co jest konsekwencją burzliwego roku 2020. Koniec roku to tym bardziej gorący okres wszelkich podsumowań, również jeśli chodzi o politykę. Sytuację podsyca fakt, wciąż powracających, wcześniejszych wyborów w przypadku utracenia większości partii rządzącej.

CBOS opublikował dziś swoje najnowsze wyniki sondażu co do zaufania, jakim społeczeństwo darzy poszczególnych polityków. Obecny Prezydent nadal grzeje zaszczytne pierwsze miejsce. Jego kolega partyjny i jednocześnie szef rząd, Mateusz Morawiecki radzi sobie jednak nieco gorzej. Największym wygranym z kolei tego sondażu okazuje się być Szymon Hołownia doganiający Andrzeja Dudę.

Ranking zaufania do polityków CBOS – jakie wyniki?

Zaczynając od liderów grudniowego sondażu – Andrzej Duda utrzymał 1. miejsce w rankingu uzyskując 47% głosów badanych. Niewiele niższy wynik uzyskał lider partii Polska 2050 – 45% badanych uważa jego działania za godne zaufania. Trzecie miejsce na podium przypadło z kolei Rafałowi Trzaskowskiemu z 41% wynikiem. 2 punkty procentowe mniej uzyskał Mateusz Morawiecki. Następnie kolejno w tabeli pojawiły się takie nazwiska jak Kosiniak-Kamysz, Błaszczak, Tusk, Kaczyński.

Poniżej 30% głosów pozytywnych uzyskało 11 polityków, w bardzo mieszanym składzie, jeśli chodzi o przynależność polityczną. Największym jednak zaskoczeniem całego sondażu okazali się Hołownia, który zyskał od ostatniego 12% do zaufania społecznego, oraz Morawiecki, który oddał mu drugie miejsce w tabeli, jednocześnie pojawiając się na miejscu czwartym.

Analizując ranking CBOS warto zwrócić też uwagę, kto procentowo uzyskał najwyższy wynik, jeśli chodzi o brak zaufania. Na niekorzyść PiS zdecydowanie na ten moment działa jej prezes, bowiem według 57% badanych Jarosław Kaczyński jest w grudniu najmniej godną zaufania osobą w polskim rządzie.

źródło: onet.pl/Twitter

Zobacz również: