IMGW ostrzeżenie

Większość z nas zastanawia się nad tym, jaka pogoda czeka nas w zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Na ten temat wypowiedzieli się meteorolodzy z IMGW. Mało tego, Instytut wydał ostrzeżenie pogodowe.

IMGW nie ma dobrych wieści. Alerty obejmą cały kraj

Specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazali, że pogoda na Święta w całej Polsce znacznie się pogorszy. Tak naprawdę najbliższe dni upłyną pod znakiem groźnych zjawisk pogodowych. Oto szczegóły niezbyt optymistycznej prognozy.

Ekceprci Instytutu podali, iż dla wszystkich województw w naszym kraju zostaną wydane ostrzeżenia pierwszego stopnia. Najpierw, bo jeszcze w środę (22 grudnia) alerty dotyczyć będą silnego mrozu na Podlasiu oraz w rejonach podgórskich na południu Polski.

W czwartek tj. 23 grudnia, ostrzeżenia obejmą kolejnych 7 województw. IMGW zwraca uwagę na marznące opady na Pomorzu, Kujawach, Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, Opolskiem, Lubuskiem oraz na Pomorzu Zachodnim.

Niestety, prognoza pogody na Święta nie będzie lepsza. 24 grudnia, czyli w Wigilię kierowcy i piesi powinni liczyć się z marznącymi opadami powodującymi gołoledź w niemal całym kraju. To jednak nie wszystko. Pojawiły się ostrzeżenia przed silnym wiatrem, który da się we znaki szczególnie na południu oraz północnym zachodzie. „W wigilię Bożego Narodzenia nad przeważającym obszarem zaznaczy się odwilż, która nie dotrze jedynie do północnej Polski. Tam spadnie śnieg, okresami intensywny! Na Dolnym Śląsku będzie to kolejna ciepła wigilia, ponieważ temperatura tego dnia wzrośnie aż do 9°C. Na niebie będzie dużo chmur, więc właściwie nie będzie szans, aby ujrzeć pierwszą gwiazdę” – podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w mediach społecznościowych.

Równie fatalnie przedstawia się prognoza pogody na sobotę tj. 25 grudnia 2021 roku. Eksperci prognozują, iż na drogach całej Polski wystąpią groźne oblodzenia. „W Święta Bożego Narodzenia spodziewamy się postępującego od północy ochłodzenia i powrotu zimowej temperatury, ale opady występować będą jedynie na krańcach południowych Polski” – przeczytamy w komunikacie IMGW.

Zatem jak widać, okres świąteczny charakterysować będzie dość zmienna i niebezpieczna pogoda. Eksperci zachęcają, aby sprawdzać szczegóły prognozy na Święta na stronie Instytutu.

Źródło: Fakt, Twitter

Zobacz również: