koronawirus deltokron

Niestety, ale coraz częściej słychać głosy, że czwarta fala koronawirusa nie będzie ostatnią w Polsce. Taki scenariusz rysuje także profesor Michał Pirożyński z CMKP w Warszawie.

Będzie piąta fala koronawirusa w Polsce?

Na temat możliwości pojawienia się piątej fali koronawirusa w Polsce wypowiedział się Michał Pirożyński. To kierownik Centrum Alergologii, Pneumonologii i Medycyny Ratunkowej Ośrodka Symulacji, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. „Pandemia wciąż nie odpuszcza, mamy czwartą falę zachorowań COVID-19, a przed nami jeszcze piąta związana z wariantem Omikron.” – tłumaczy.

Ekspert podkreślił to, co wiadomo już od dawna, że kluczowe w walce z pandemią jest stosowanie się do obostrzeń, powszechne szczepienia oraz maseczki. „Używanie masek jest szczególnie ważne w przypadku narażenia na wariant Omikron, który najprawdopodobniej jest bardziej zakaźny.” – mówi ekspert, cytowany przez portal Interia.pl.

Zaznacza, że zaszczepić powinny się również osoby, które przeszły już COVID-19. „Nawet jak przechorowałem, to jednak nadal jestem zagrożony, niektórzy chorzy po raz drugi, a nawet i trzeci przechodzą zakażenie.” – tłumaczy profesor Pirożyński.

Przypomnijmy, że dzisiaj Ministerstwo Zdrowia zawiadomiło o 13 806 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Wciąż, jak zauważa prof. Pirożyński w Polsce jest wysoka śmiertelność na COVID-19. Tylko dzisiaj, z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że zmarły 132 osoby z powodu COVID-19 i 406 osób z chorobami współistniejącymi. „Maski – ważne, nie można z nimi skończyć, jak niektórzy sugerują.” – to jeden ze sposobów, obok szczepień zdaniem profesora na zwalczenie pandemii. Innej drogi na skróty nie ma.

źródło: Interia.pl, media

Zobacz również: