szczepionka na COVID-19

Z pewnością to nie jest dobra wiadomość w kontekście walki z koronawirusem. Koncern Pfizer przekazał, że szczepionka na COVID-19 nie jest tak skuteczna jak sądzono. Świadczą o tym wyniki badań laboratoryjnych, które przeprowadzili naukowcy. Co to konkretnie oznacza?

Pfizer ujawnił rezultaty badań nad skutecznością szczepionki na COVID-19

Przypomnijmy, iż w naszym kraju szczepionkę na COVID-19 może przyjąć nie tylko osoba dorosła, ale i dziecko. Warunkiem jest ukończenie przez małoletniego 5. roku życia. „Mali pacjenci otrzymają preparat Pfizer w przystosowanej dla dzieci dawce – 10 mikrogramów” – przeczytamy na gov.pl

Dodajmy, iż szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna dla dzieci. Podawanie preparatu pociechom od 5 lat wzwyż zostało potwierdzone badaniami. Natomiast korzyści z zaszczepienia są nieocenione. Znacznie zmniejsza się ryzyko ciężkiego przebiegu choroby.

Niewątpliwie z tego powodu, rządzący zachęcają do tego, aby rodzice zaszczepili swoje pociechy. „Nie zwlekaj i już 14 grudnia zarejestruj swoją pociechę na szczepienie przeciw COVID-19. Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat rozpoczną się 16 grudnia 2021 r. (…) Każde szczepienie to krok w stronę zwalczenia pandemii, a jednocześnie wyraz troski o bezpieczeństwo swoje i innych!” – apelują polskie władze.

Wiele osób zastanawia się, czy szczepieniem powinny być objęte młodsze dzieci. Niestety, wyniki najnowszych testów laboratoryjnych przeprowadzonych przez koncern Pfizer pokazały, iż szczepionka na COVID-19 nie jest skuteczna dla maluchów w wieku 2-5 lat. Dodajmy, że mówimy o rezultatach po podaniu dwóch zastrzyków preparatu.

W związku z powyższym, kolejne badania zostaną przeprowadzone po podaniu trzeciej dawki preparatu firmy Pfizer. „Wyniki badań, konsultowane z zewnętrznymi ekspertami, skłoniły Pfizera do zmodyfikowania testów” – przekazała jedna z amerykańskich stacji telewizyjnych.

Co ciekawe, naukowcy ustalili, że chociaż dziecięca dawka szczepionki na COVID-19 nie jest skuteczna dla dzieci w wieku 2-5 lat, to zupełnie inaczej sprawa ma się z pociechami w grupie wiekowej od 6 miesięcy do 2 lat. Wydaje się, że to dość zaskakujący wynik badań laboratoryjnych.

Źródło: Business Insider, gov.pl

Zobacz również: